Američané opustili strategický konzulát v Čcheng-tu, budovu už kontroluje Čína

Američtí diplomaté dnes opustili konzulát Spojených států v čínském městě Čcheng-tu, jehož uzavírku minulý týden nařídil Peking. Čína tak reagovala na obdobný krok Washingtonu, který rozhodl o uzavření čínského konzulátu v Houstonu. Obě strany se přitom vzájemně obvinily, že pracovníci těchto misí vyvíjeli činnost odporující jejich diplomatickému statusu.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Konzulát v Čcheng-tu ukončil provoz dnes v 10:00 místního času (04:00 SELČ) poté, co vypršela lhůta 72 hodin pro jeho vyklizení. Kontrolu nad budovou pak převzala Čína, informoval server BBC News.

Na záběrech čínské státní televize CCTV bylo vidět, že v 06:18 místního času (0:18 SELČ) byla na budově konzulátu v provincii S'-čchuan spuštěna americká vlajka. Již předtím ke konzulátu přijely stěhovací vozy.

Policie okolí budovy uzavřela a zablokovala zahraničním novinářům jakýkoliv pohled na pozemek. Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že po vypršení lhůty čínští představitelé vstoupili do objekt a "převzali jeho správu".

"Konzulát byl středobodem našich vztahů s obyvateli západní Číny včetně Tibetu po 35 let," uvedlo americké ministerstvo zahraničí. "Jsme zklamáni rozhodnutím čínské komunistické strany a budeme se dál snažit zůstat ve spojení s lidmi tohoto důležitého regionu prostřednictvím našich dalších diplomatických misí v Číně," dodalo ministerstvo.

Peking jako důvod uzavření amerického konzulátu v Čcheng-tu uvedl, že někteří jeho zaměstnanci se vměšovali do čínských vnitřních záležitostí, poškozovali čínské bezpečnostní zájmy a vyvíjeli aktivity odporující jejich diplomatickému poslání. Konkrétní příklady těchto aktivit ale Peking nesdělil.

Čína o uzavření konzulátu rozhodla krátce poté, co Bílý dům na začátku minulého týdne nařídil do 72 hodin ukončit provoz čínského konzulátu v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu.

Čínsko-americké vztahy jsou nejhorší za poslední desetiletí, píše agentura Reuters. Spory mezi oběma mocnostmi v uplynulých měsících vyvstaly ohledně obchodu, technologií, pandemie covidu-19 i zpřísňování dohledu nad Hongkongem.

Kromě velvyslanectví v Pekingu mají nyní Spojené státy v pevninské Číně čtyři konzuláty, a to ve městech Kuang-čou (Kanton), Šanghaj, Šen-jang a Wu-chan. Další americký konzulát je v Hongkongu.

Zastupitelský úřad v Čcheng-tu, fungující od roku 1985, byl považován za strategicky významný, neboť se nacházel relativně blízko Tibetu. Podle agentury Reuters měl téměř 200 zaměstnanců, z nichž 150 byli místně najatí pracovníci.

Číňané v USA vedle velvyslanectví ve Washingtonu mají nyní v provozu čtyři konzuláty - v New Yorku, Chicagu, San Francisku a Los Angeles.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co prozradila nová zpráva OSN o Severní Koreji? Analytik má ve věci jasno

09.08.2020 00:01 NÁZOR - Severokorejský režim považuje své odstrašující jaderné zbraně za klíčový trumf, obchází…

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama