Uzbekistán má nový parlament. Hlasování mělo ke svobodným volbám daleko, tvrdí OBSE

V prvním kole parlamentních voleb v Uzbekistánu vybrali voliči 128 z celkem 150 poslanců. Uvedla to dnes agentura TASS s odvoláním na předběžné výsledky nedělního hlasování.

Předseda ústřední volební komise Mirzo-Ulugbek Abdusalomov novinářům oznámil, že do dolní komory parlamentu byli zvoleni zástupci všech pěti politických stran, které se o mandáty ucházely. Největší poslanecký klub budou mít liberální demokraté, kteří se podle TASS zasazovali, aby se Uzbekistán připojil k Moskvou vedené Euroasijské hospodářské unii.

Nedělní volby byly první od nástupu reformátorského prezidenta Šavkata Mirzijojeva, jehož vůdčí roli žádná z kandidujících stran nezpochybňovala.

Liberální demokraté, kteří zvítězili ve volbách z roku 2014 a o dva roky později nominovali Mirzijojeva na prezidenta, v nedělních volbách získali 43 mandátů. Následuje strana Millij Tiklaniš (Národní obroda) s 35 poslanci, Sociálnědemokratická strana Adolat (Spravedlnost) s 21, Lidově demokratická strana s 18 a Ekologická strana s jedenácti zákonodárci.

Celkem 150 poslanců dolní komory parlamentu Uzbekistánu (Olij Madžlis) je voleno většinovým volebním systémem na pětileté funkční období. V případě, že kandidát v prvním kole nezíská nadpoloviční většinu, koná se kolo druhé.

Mirzijojev vládu nad středoasijskou zemí s 33 miliony obyvateli převzal v roce 2016 po smrti autoritářského vůdce Islama Karimova, který vládl Uzbekistánu 27 let. Bývalý premiér Mirzijojev po desetiletích faktické izolace slíbil otevřít zemi bohatou na nerostné suroviny a liberalizovat ekonomiku i politický život.

Nedělní hlasování následovalo po kampani, v níž se poprvé v dějinách Uzbekistánu uskutečnily televizní debaty kandidátů konkurenčních politických stran.

Pozorovatelská mise Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE) přesto ve zprávě z tohoto měsíce uvedla, že ke skutečně svobodným volbám mají ty v Uzbekistánu daleko. Legislativních změn spojených s právem na shromažďování, sdružování a vyjadřování "bylo pomálu", uvedla organizace ve zprávě.

Související

Petr Fiala

Fiala uzavírá cestu po Asii v Uzbekistánu, připojil se k němu Kupka

Premiér Petra Fiala (ODS) dnes uzavírá svou cestu po Asii na návštěvě Uzbekistánu, kde se k české delegaci připojil také ministr dopravy a Fialův spolustraník Martin Kupka. Oba politici se snažili místní představitele přesvědčit k investici do dopravních prostředků z České republiky. 

Více souvisejících

uzbekistán Šavkat Mirzijojev OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy