Saná/Aden - Město Aden, které leží na jihu Jemenu, znovu otevřelo přístupové cesty. Šíitští povstalci z kmene Hútíů se včera údajně dohodli s prezidentem Abdar Rabbúem Mansúrem Hadím na ukončení násilí v metropoli Saná na severu země. Situace v metropoli Saná je ale nepřehledná, rebelové zůstávají v sídle hlavy státu.
Zástupci jižního Jemenu ve středu obvinili povstalce, že v zemi provádějí agresivní puč proti legitimní vládě, a uzavřeli v reakci na to přístup do Adenu. Bezpečnostní rada dnes své středeční rozhodnutí zrušila s odkazem na to, že uzavřená dohoda umožňuje státním institucím vrátit se v poklidu k práci.
Podle zaměstnanců letiště už od dnešního znovuotevření přistála v Adenu dvě letadla, jedno z Káhiry a druhé ze západojemenského města Táizz. V provozu je podle zaměstnanců i přístav.
Šíitští rebelové se ve středu po jednání s prezidentem údajně zavázali, že přestanou obléhat prezidentský palác a propustí prezidentovy poradce, které zadržovali v uplynulých dnech. Hadí naopak prý vyhoví požadavkům povstalců na změnu ústavy a větší zastoupení v parlamentu a státních institucích.
Podle očitých svědků zůstává před prezidentovou oficiální i soukromou rezidencí nadále povstalecká stráž. Podle Hadího rebelové slíbili, že její muži posty brzy opustí. Člen vedení povstalecké skupiny Muhammad Buchajtí dnes ale uvedl, že k odvolání stráží a propuštění Hadího poradce může dojít během jednoho, dvou nebo tří dní, pokud budou úřady plnit dohodnuté kroky.
Zdroj: YouTubeSouvisející
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
před 1 hodinou
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
před 2 hodinami
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
před 4 hodinami
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
před 5 hodinami
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
včera
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
včera
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
včera
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
včera
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
včera
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
včera
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
včera
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
včera
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
včera
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
včera
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
včera
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
včera
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
včera
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
14. srpna 2026 22:01
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
14. srpna 2026 21:06
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
O více než deset milionů korun přišel senior z Trutnovska, jenž věřil tomu, že investuje například společně s premiérem Andrejem Babišem. Podvodem se zabývají kriminalisté, pachateli hrozí až deset let za mřížemi.
Zdroj: Jan Hrabě