Šarm aš-Šajch (Egypt)/Saná - Arabské státy budou mít společnou vojenskou sílu, která bude sloužit k obraně a k zásahům proti teroristům. Na víkendovém summitu v Egyptě se na tom dohodli představitelé Ligy arabských států (LAS).
Podle agentury AP to dnes oznámil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. LAS se také shodla na tom, že nynější vojenský zásah muslimské koalice pod saúdskoarabským vedením v Jemenu bude pokračovat, dokud se šíitští povstalci nestáhnou, nebo se nevzdají.
Myšlenku vytvořit společnou vojenskou sílu prosazuje především Egypt. Sísí v sobotu na vrcholné schůzce varoval před bezprecedentním ohrožením stability a identity arabských zemí, kterému podle něj státy čelí. Reagovat na bezpečnostní hrozby, mimo jiné i terorismus, by měly právě společné vojenské jednotky.
Vytvoření společné armádní síly nebude podle Reuters rychlou záležitostí. Jen vypracování jejího složení a vyřešení logistických problémů potrvá odhadem několik měsíců. Závěrečné komuniké uvádí, že LAS vyzvala ke "koordinaci úsilí a kroků směřujících k ustavení společných arabských jednotek", které budou schopné zasáhnout v konfliktních zemích, jakou je například Jemen.
LAS již nyní má společnou obrannou radu, která řeší otázky kolektivní obrany členských států. V minulosti se již uskutečnilo několik pokusů o zformování společné arabské armády, ty ale kvůli odlišným zájmům a názorům arabského světa zkrachovaly.
Podle egyptských vojenských a bezpečnostních zdrojů by navrhovaná jednotka mohla čítat až 40.000 vojáků. Vůdčí roli by mohla mít Saúdská Arábie, přičemž velitelství společných sil by se nacházelo v Káhiře, případně v saúdskoarabské metropoli Rijádu, napsala agentura AP.
Saúdská Arábie již nyní stojí v čele koalice muslimských států, které tento týden zahájily letecké údery proti šíitským povstalcům v Jemenu. Ti ohrožují režim jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, který se před postupem rebelům uchýlil nejdříve do jihojemenského Adenu a poté do Saúdské Arábie.
Související
Palestina požádala o svolání mimořádného zasedání Ligy arabských států
Zelenskyj vyzval Araby, aby podpořili ukrajinský mírový plán. My si válku nevybrali, zdůraznil
Liga arabských států (LAS) , Islámský stát (IS) , Saúdská Arábie
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 1 hodinou
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 2 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
včera
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
včera
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
včera
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
včera
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
včera
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
27. června 2026 21:58
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.
Zdroj: Jan Hrabě