Politické zemětřesení v Turecku: Erdogan má problém jménem Meral Aksenerová

Ankara – Turecká politika je díky dohodě EU-Turecko o uprchlících pro země EU důležitější než kdy jindy. Bruselský týdeník Politico Europe nyní informuje o ambicích političky Meral Aksenerové zabránit tureckému prezidentu Recepu Tayyipovi Erdoganovi v získávání další moci.

Boj za posílení opozice

Podle týdeníku je Meral Aksenerová více než spokojena s faktem, že děsí nejmocnějšího muže Turecka. Namísto toho, aby jí zprávy v provládních novinách, které se ji snaží očernit jako konspirátorku a obvinit ji například ze spolupráce s teroristickými skupinami, dělaly starosti, Aksenerová je jejich existencí potěšená.

„To znamená, že se bojí. Vědí, že pokud vyhraji boj o předsednictví, podstata opozice se změní," uvedla Aksenerová pro týdeník. Snaží se totiž zasadit o sesazení předsedy Nacionálně činné strany (MHP) Devleta Bahceliho a otočit další směřování strany proti současnému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi.

„Jejím plánem je oživit oslabenou tureckou opozici, což představuje značnou hrozbu pro Erdoganovy plány mocného prezidentství," podotýká týdeník a dále vysvětluje, že se pod vedením předsedy Bahceliho strana smrskla na nejmenší opoziční stranu v parlamentu.

Naděje voličů této pravicové strany se tak podle průzkumů upřela právě na Aksenerovou. Některé ankety podle týdeníku uvedly, že dvě třetiny voličů MHP doufají, že Aksenerová převezme moc a učiní z MHP skutečnou alternativu pro Erdoganovu vládnoucí Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Rozštěpená opozice

Týdeník také upozorňuje, že průzkumy skutečně ukazují na to, že by se ultranacionalistická MHP pod vedením Aksenerové mohla proměnit ze slábnoucí a nevýrazné opoziční strany na skutečnou překážku v Erdoganově cestě k výkonné moci a dalšímu oslabování demokracie v Turecku.

„Turecká opozice je oslabena velkými rozkoly a vládními zákroky a nutně se musí změnit. Spolu s MHP mají hlavní opoziční Republikánská lidová strana (CHP) a prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) téměř polovinu hlasů voličů. A přesto jsou chronicky neschopni vyzvat dominantní pozici vládnoucí strany, což trvá již od doby dávno před tím, než Erdogan začal svou cestu směrem k autoritářství," vysvětluje týdeník.

Aksenerová se přitom svými ambicemi nijak netají. Jejím konečným cílem je nahrazení premiéra Yildirima v čele turecké vlády. „Prezident se již dlouhou dobu snaží tvarovat opoziční strany, zejména CHP a MHP, což je důvod, proč opozice není silná. To se změní," uvedla.

Turecká Marine Le Penová

Týdeník podotýká, že ačkoliv je Aksenerová v opozici proti Erdoganovi, její vlastní politika nijak umírněná není. MHP je krajně pravicovou stranou, která odmítá jakýkoliv dialog s kurdskými nacionalisty.

„Jestliže je Demitras kurdský Obama, pak je Meral Aksenerová tureckou Marine Le Penovou: nesmlouvavě nacionalistickým trnem v patě vlády. Stejně jako Le Penová plánuje zvýšit popularitu své strany zmírněním její militantní povahy. Přísahala, že bude hájit parlamentní systém Turecka a rozdělení sil v zemi jako hlavní prioritu a plánuje svou stranu přiblížit středu," vysvětluje týdeník.

Ačkoliv by tak zřejmě nebyla političkou, která by dokázala smazat rostoucí sociální a politické rozdíly v Turecku, pro prezidenta Erdogana a jeho ambice podle týdeníku představuje reálné nebezpečí.

Není sice ochotna spolupracovat s prokurdskou HDP, podle vyjádření členy vlády, který si přál zůstat v anonymitě, by ale mohla odlákat voliče vládní AKP, protože obě strany jsou nacionalistické a pravicové.

Související

Recep Tayyip Erdoğan, turecký prezident, ilustrační fotografie

Konec Erdoganových ambicí? Do cesty se mu postavila žena

Ankara – Turecké politické scéně jednoznačně dominuje vládnoucí Strana rozvoje a spravedlnosti (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jak ale nyní upozorňuje zpravodajský server Al Monitor, to by se v budoucnu mohlo změnit. A za touto změnou by navíc mohla stát žena: Meral Aksenerová.

Více souvisejících

Meral Akşenerová - Recep Tayyip Erdogan Turecko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

před 58 minutami

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor

Rakousko se rozhodlo zaujmout nekompromisní postoj vůči vojenským aktivitám Spojených států na Blízkém východě. Vídeň oficiálně oznámila, že americkým vojenským letounům zapojeným do konfliktu s Íránem zakazuje využívat svůj vzdušný prostor. Tento krok odůvodňuje zákonem o trvalé neutralitě a jasným politickým vymezením vůči administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Pam Bondi

Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou

Prezident USA Donald Trump se rozhodl odvolat Pam Bondiovou z funkce ministryně spravedlnosti, což potvrdily webu CNN zdroje blízké Bílému domu. Na její místo dočasně nastoupí Todd Blanche, dosavadní náměstek ministryně, který povede resort jako úřadující generální prokurátor. Trump toto rozhodnutí oznámil na své sociální síti Truth Social s tím, že Bondiová přechází do soukromého sektoru.

včera

Prezident Trump

Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu

Politická a ekonomická stabilita Evropy prochází v posledních týdnech zatěžkávací zkouškou, kterou vyvolala jednostranná rozhodnutí Washingtonu. Americký prezident Donald Trump koncem února oznámil začátek války s Íránem a vzkázal tamnímu lidu, aby po skončení bojů převzal vládu do svých rukou. Podobně asertivní tón nyní volí i směrem ke svým evropským spojencům, kteří se potýkají s drtivými následky tohoto konfliktu.

včera

Benzinky

USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste

Současné prudké zdražování pohonných hmot se zdaleka netýká pouze tradičně nákladnějších demokratických států, jako je například Kalifornie. Aktuální data asociace AAA, která analyzovala stanice CNN, ukazují překvapivý trend u republikánských regionů. Sedm amerických států s nejvýraznějším nárůstem cen za poslední měsíc tvoří výhradně oblasti, kde v roce 2024 zvítězil Donald Trump.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu

Írán reagoval na nejnovější výhrůžky, které americký prezident Donald Trump pronesl ve svém projevu k národu. Opět pohrozil útoky na íránské elektrárny a ropná zařízení. Teherán mu vzkázal, ať se připraví na odvetu, protože Američané musí zaplatit za vyvolanou agresi. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem

Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil

Americký prezident Donald Trump tentokrát v jedné věci se svým projevem neuspěl. Nepodařilo se mu uklidnit trhy s ropou či akciemi. Investoři zjevně přestávají důvěřovat jeho slovům, že válečný konflikt s Íránem brzy skončí. 

včera

Dva mrtví v Plzni. Policie pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi

Policie od středy vyšetřuje podezřelé úmrtí dvou osob v Plzni. Podle dosavadních zjištění se na jejich smrti nepodílela další osoba. Kriminalisté pracují se dvěma vyšetřovacími verzemi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy