Za teroristickými útoky stála CIA? Islámský stát je americkou loutkou, běsní turecká média

Ankara/Washington – Teroristické útoky 28. června na mezinárodním letišti v tureckém Istanbulu oficiálního viníka nemají, turecká vláda se ale shodla s dalšími zdroji, že za nimi zřejmě stála teroristická skupina Islámský stát (IS). Zpravodajský server Al-Monitor ale upozorňuje, že se tureckými provládními deníky šíří teorie zcela jiná.

IS je jen loutkou?

Server poukazuje například na článek, který vyšel 30. června v provládním islámském deníku Jeni Akit a který nesl titulek: „Za útoky byla CIA!“. V dalším provládním deníku Takvin vyšel téže den podobný článek. V něm novinář Ergun Diler tvrdí, že za všemi předchozími útoky, které se odehrály v Bostonu, Paříži a Bruselu, stáli lidé, kteří byli napojeni na americkou tajnou službu CIA.

Psali jsme: Útoky v Istanbulu řídil IS, Turci znají jméno člověka, který vše organizoval Fakta o teroristickém útoku na letiště v Istanbulu. Co přesně se stalo?  

Podobných článků pak podle serveru v ten stejný den vyšlo v provládních denících několik. Zatímco některé z útoků v Istanbulu vinily Spojené státy obecně, jiné, podobně jako Diler, ukazovaly přímo na CIA.

„Od 29. června se skoro ve všech provládních médiích ohledně útoků na letišti v Istanbulu objevily dva druhy analýz: jeden jako Diler přímo a jasně obviňuje CIA; ty mírnější varianty jen naznačují, že je IS loutkou imperialistických mocností,“ podotýká server.

Různé teorie

Jedna z teorií například tvrdí, že byl útok proveden kvůli „závisti nad smířením Ruska s Tureckem“. Mezi oběma zeměmi totiž před útoky došlo k narovnání vztahů po dlouhodobém ochlazení kvůli loňskému incidentu, při kterém Turecko sestřelilo ruský bojový letoun.

Další teorie neukazuje na Západ přímo, ale upozorňuje, že teroristickou skupinu Islámský stát řídí ti samí lidé, kteří manipulují a ovládají i Kurdskou stranou pracujících (PKK), která v Turecku také provádí teroristické útoky. Podle autora této teorie má jít o snahu Turecko „rozdělit a dobýt“.

Jiní autoři varují, že IS vznikl a je používán k tomu, aby byly muslimské společnosti rozloženy zevnitř. Ti následně argumentují, že ačkoliv jsou skutečným cílem IS muslimové, Západ se při vysvětlování situace svým obyvatelům soustředí na islám jako celek, nikoliv na okrajové nebo extremistické ideologie.

Opatrnost na obou stranách

Server následně upozorňuje, že se tyto informace objevily v provládních denících a médiích, ačkoliv sama vláda za pachatele a jediného viníka označila Islámský stát.

Tento fakt se podle něj dá vysvětlit dvěma způsoby. „Prvním je rostoucí oblíbenost představy chalífátu a to, že lidé jen těžko přijímají vazbu mezi islámem a terorismem v Turecku. Druhým je neschopnost uvědomit si, jak moc omyly turecké zahraniční politiky přispěly ke zvýšení zranitelnosti země,“ vysvětluje.

Stejně tak se podle něj IS oficiálně k útokům nepřihlásil, protože cílem byli sunnitští muslimové a organizace si u nich nechce poškodit reputaci a přijít tak o potenciální rekruty.

Související

Volodymyr Zelenskyj v Praze Analýza

Kde bude summit Zelenskyj-Putin? Nabídka je široká, dvě varianty jsou nejpravděpodobnější

K historicky průlomovému jednání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem by mohlo dojít již v příštích dvou týdnech. Informaci oznámil americký prezident Donald Trump po pondělním setkání se Zelenským a sedmi evropskými lídry v Bílém domě. Přesto však zůstávají klíčové otázky nezodpovězené – především kdy a kde se očekávaný summit uskuteční.

Více souvisejících

Turecko Islámský stát (IS) CIA

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Ozbrojené americké jednotky obsazují tanker

Otázka, kterou si klade celý svět: Proč Trump nechal zabavit ropný tanker?

Zabavení ropného tankeru Skipper u venezuelského pobřeží Trumpovou administrativou představuje jeden z nejdramatičtějších zvratů v kampani vojenského tlaku proti venezuelskému diktátorovi Nicolási Madurovi. Nástup na palubu cizí lodi je neobvyklým krokem, který rozšiřuje americkou operaci. Ta je již nyní známá díky útokům na více než 20 plavidel v Karibiku a Tichém oceánu, u kterých administrativa tvrdí, že převážela obchodníky s drogami.

před 2 hodinami

María Corina Machadová a Edmundo González Urrutia

Machadová se po roce skrývání objevila v Oslu. Venezuela bude svobodná, slibuje

Vůdkyně venezuelské opozice a laureátka Nobelovy ceny za mír María Corina Machadová ve čtvrtek na tiskové konferenci slíbila, že Venezuela „bude svobodná“. Politička, která získala ocenění za svůj boj za demokracii, prohlásila, že se navzdory varováním o možném zatčení pokusí vrátit do vlasti a ukončit tak „tyranii“. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Coca-Cola vánoční kamion zahájil svoji trasu u Westfieldu Černý Most (10.12.2025) Prohlédněte si galerii

Ikonický kamion Coca-Cola odstartoval letošní turné po republice

Ikonický červený vánoční kamion Coca-Cola se stal pro mnohé lidi po celém světě symbolem začátku sváteční sezóny. Tato tradice, která v sobě nese myšlenku vzájemné pospolitosti a sdílení, se po roce vrací i do České republiky, aby rozdávala vánoční kouzlo a zároveň podpořila dobrou věc. Letošní kampaň je navíc silně spojená s tradičním vánočním zvonečkem, který připomíná, že kouzlo Vánoc spočívá v okamžicích, kdy se schází rodina a přátelé.

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Tlak na Madura eskaluje. Americké síly zadržely u Venezuely "největší" ropný tanker, oznámil Trump

Spojené státy podnikly významný krok v rámci svého čtyřměsíčního tlaku na venezuelského diktátora Nicoláse Madura, když se jim podařilo zadržet ropný tanker u venezuelského pobřeží. Operaci ve středu potvrdil i prezident Donald Trump, který loď označil za největší zadržený tanker, jaký kdy USA zajistily. O dalších probíhajících akcích se veřejnost má dozvědět později.

včera

Andrej Babiš po setkání s prezidentem Petrem Pavlem (27.10.2025)

Babiše čekají nelehké čtyři roky. Česko se musí připravit na krušné časy

Andrej Babiš podruhé vstupuje do funkce premiéra v okamžiku, kdy se rozhoduje o dalším směřování země. Česká republika sice prošla výraznou modernizací, ale její budoucnost zůstává křehká. Nová vláda bude muset prokázat odvahu k reformám, zvládnout vlastní vnitřní rozpory a překročit logiku permanentního politického konfliktu. Bez toho hrozí, že současná prosperita rychle vyprchá a země ztratí schopnost čelit skutečným výzvám.

včera

Eurovision Song Contest (foto: Andres Putting (EBU))

Island se připojuje k bojkotu Eurovize kvůli účasti Izraele

Island se stal pátou zemí, která oznámila, že se nezúčastní hudební soutěže Eurovision Song Contest 2026. K Islandu se již dříve připojily Španělsko, Irsko, Slovinsko a Nizozemsko, které se rozhodly odstoupit poté, co byla minulý týden oficiálně potvrzena účast Izraele v soutěži. Stefan Eiriksson, generální ředitel islandské národní televize RÚV, uvedl, že v současné situaci „není se soutěží spojován žádný mír ani radost“. Z tohoto důvodu se rozhodli z akce stáhnout.

včera

Evropská Unie

Éra bezpečnostních záruk skončila. Evropa řeší, jak přežít bez pomoci USA

Neustálé útoky Donalda Trumpa na Evropskou unii nutí evropské lídry čelit dosud nemyslitelnému scénáři: budoucnosti bez Spojených států jako hlavního bezpečnostního garanta. Evropa je tak nucena organizovat vlastní obranu mnohem rychleji, než kdokoli předpokládal. Éra amerických „bezpečnostních záruk“ pro Evropu je podle německého zákonodárce a bývalého vojenského důstojníka u konce.

včera

Ilustrační foto

Rostoucí ceny online reklamy nutí malé podniky hledat alternativy. Tisk plakátů se vrací do hry

Online reklama výrazně zdražuje a malé firmy stojí před otázkou, jak zůstat vidět, aniž by jejich marketingový rozpočet praskal ve švech. Stále častěji proto zvažují návrat k tradičním a finančně stabilním formám propagace, mezi které patří i tisk plakátů. Ten nabízí lokální dosah, jednorázové náklady a dlouhodobou viditelnost – vlastnosti, které jsou v současné ekonomické situaci stále cennější.

včera

včera

Letadla, ilustrační foto

Rusové chystali druhé 11. září, do letadel chtěli umístit bomby, zjistili zpravodajci

Evropské zpravodajské služby odhalily, že ruská sabotážní síť připravovala útoky na letadla směřující z Evropy do Spojených států. Podle informací deníku Financial Times bylo zajištěno množství výbušnin dostatečné k provedení bombových útoků ve vzduchu, které by mohly způsobit šok a narušení letecké dopravy v rozsahu neviděném od teroristických útoků z 11. září 2001.

včera

Evropská unie

Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech

Velká Británie se připojila k řadě tvrdých evropských vlád, které společně požadují omezení zákonů o lidských právech. Cílem tohoto kroku je usnadnit realizaci migračních dohod s třetími zeměmi, například ve rwandském stylu, a zjednodušit deportaci většího počtu zahraničních zločinců. Neoficiální prohlášení, které vzešlo ze zasedání Rady Evropy ve Štrasburku, podepsalo celkem dvacet sedm ze 46 členských států Rady.

včera

María Corina Machadová a Edmundo González Urrutia

Machadová uprchla z Venezuely. Míří do Osla, kde měla převzít Nobelovu cenu

Venezuelská opoziční lídryně María Corina Machadová slíbila, že bude pokračovat ve svém boji za osvobození země od „korupce“, „brutální diktatury“ a „zoufalství“. Učinila tak v Oslu, v norské metropoli, kde jí byla ve středu udělena Nobelova cena za mír. Přestože panovaly horečné spekulace, že by se jí mohlo podařit tajně opustit Venezuelu a na ceremonii se objevit osobně, pětaosmdesátiletá konzervativní politička se nedostavila. Organizátoři však očekávali, že dorazí do Osla v následujících hodinách.

včera

včera

Trump rozhodl. Američané přitvrdí proti obyčejným turistům

Turisté z desítek zemí mohou být nově při vstupu do Spojených států amerických požádáni o osobní historii na sociálních sítích po dobu posledních pěti let. Upozornila na to BBC. Jde o další z kontroverzních kroků administrativy současného amerického prezidenta Donalda Trumpa v jejím bojí s migrací. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy