Puč selhal, Turecko paralyzováno. Armáda se bude vzamatovávat roky, varuje analýza. Co čeká zemi?

Ankara – Turecko v noci z 15. na 16. července prodělalo pokus o vojenský převrat, který sice skončil neúspěchem, pro zemi ale bude mít citelné důsledky. Více informací uvedla analýza společnosti Stratfor.

Turecko paralyzováno

Analýza varuje, že pokus o převrat pro Turecko přišel ve velmi „nevhodnou chvíli. Za syrskou a iráckou hranicí rostou klíčové problémy spolu s tím, jak je Turecko zatahováno hlouběji do bojů o poražení Islámského státu. Interně pak Turecko bojuje se svým domácím kurdským vojenským hnutím, Kurdskou stranou pracujících (PKK)," vysvětluje.

„Jelikož puč vzešel z určitých částí armády, turecká vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) nyní musí zahájit velké čistky ozbrojených sil. To Ankaře ztíží použití armády jako nástroje prosazování politiky a národní strategie. Puč byl sice potlačen, ale jeho následky by Turecko mohly na dlouho paralyzovat," varuje.

Psali jsme: Spojí se Rusko s Tureckem proti USA? Komárek o puči a Erdoganovi Jak je možné, že turecké tajné služby neodhalily přípravy na puč? Možná to byla jen hra, říká bezpečnostní expert Erdogan se pokouší ovládnout Turecko, jeho příznivci se neštítí násilí, varuje analytik  

Upozorňuje, že převrat podporovala značná část tureckého vojenského vedení. Ti puč připravovali již delší dobu, ale nakonec byli donuceni jednat ve spěchu kvůli nadcházejícím změnám v armádě, které by znamenaly, že by 1. srpna někteří inspirátoři museli odejít do výslužby.

Stál za pučem Fethullah Gulen?

Mezi pučisty byly frakce ze tří různých tureckých armád, jak analýza vysvětluje. 15. června tak zmobilizovali letecké i obrněné jednotky a pokusili se o překvapivý převrat, zatímco byl turecký prezident Erdogan na dovolené v jihovýchodním městě Bodrum.

„Když se Erdoganovi konečně letecky podařilo dostat do Istanbulu, objevil se v televizi a naznačil, že vedení puče bylo napojeno na opozičního lídra v exilu Fethullaha Gulena. Gulen vydal prohlášení, ve kterém to popřel a puč odsoudil, ale to Erdogana nezastaví od očištění armády od zbylých Gulenistů," uvádí analýza s tím, že mnoho z vůdců převratu vazby na Gulena údajně mají.

Podle analýzy ale tento pokus o převrat pro tureckou vládu zas až tak překvapivým nebyl. „Erdogan a jeho zastánci byli už dlouho kvůli možnému puči paranoidní – Turecko od roku 1960 zažilo čtyři. Prezident nyní provede rychlý a tvrdý zásah, který by se snadno mohl změnit v čistku. Jakýkoliv člen tureckých ozbrojených sil s i jen zanedbatelnou vazbou na gulenistické hnutí může být zatčen."

Armáda v šoku

Následně analýza připomíná, že podobná situace nastala již v roce 2003, kdy se část turecké armády údajně pokusila o povstání. V důsledku toho vláda zatkla téměř 400 členů armády včetně důstojníků ve výslužbě. Většina ze zadržených byla nakonec propuštěna, ale roky soudů značně poškodily důvěryhodnost turecké armády a její bojovou efektivitu.

Podobná situace podle ní nastane i nyní, což Turecko tvrdě pocítí. Země je totiž krom bojů s PKK zapojena také do bojů v Sýrii a Iráku a oslabená armáda bude znamenat, že Ankara bude mít ohledně dění v těchto zemích ještě menší vliv.

Turecko je ale zároveň místním spojencem Západu, v jehož operacích se tato situace také bude odrážet. Utrpět by mohly zejména snahy Spojených států o porážku Islámského státu.

„Turecku potrvá roky, než se její armáda vzpamatuje. A tyto roky Turecko nemá. Nestabilita regionu se jen dále prohlubuje a Turecko zoufale potřebuje tento chaos ovládnout a posílit vlastní pozici," uzavírá analýza.

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Turecko Turecká armáda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 2 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 7 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 8 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 10 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy