Erdogan má rekordní popularitu. Turci věří, že za pučem stojí Západ

Ankara - Turecko je přesvědčeno, že za pokusem o puč stojí Západ a stále více a více na něj útočí. Provládní noviny uvedly, že agenti CIA řídili celou akci z ostrova v Marmarském moři, měli poslat miliardy dolarů tureckým vojákům a že USA nařídily tureckým silám zabít prezidenta Erdogana. Cílem propagandy se stalo i Německo v čele s Angelou Merkelovou.

Nedávno turecký deník Islamist Daily označil Německo jako nepřátelský stát a na fotce ke článku byla Angela Merkelové v nacistické uniformě. Prudký nárůst protizápadní kultury je v Turecku široce vnímán, jak informuje prestižní server The Economist.

Jeden z průzkumů zjistil, že 84 procent Turků věří, že v pokusu o převrat má prsty někdo ze zahraničí, Více než 70 procent pak obviňuje USA. Prezident Erdogan se svými ministry varovali, že se můžou vážně zhoršit vztahy s USA, pokud jím nevydají duchovního Gülena, který podle tureckých úřadů stojí za pokusem o puč.

Částečně si za to ale Západ může sám. Podle mnohých kromě Ameriky a Německa čekal zbytek států na to, jak se pokus o puč vyvine a až když to vypadalo, že bude neúspěšný, tak ho odsoudily.

Dále rakouský kancléř v reakci na čistky v Turecku vyzval Brusel, aby pozastavil jednání s Tureckem o členství v EU. K dnešnímu dni se navíc žádná důležitá osoba EU neukázala v Turecku, aby vyjádřila solidaritu s oběťmi. Plánovaná návštěva viceprezidenta USA Joe Bidena je obecně vnímána jako velmi málo a hlavně příliš pozdě.

Turečtí politici obviňují Západ z toho, že si mnohem více všímá drastické reakce vlády, než masakru, který se odehrál při pokusu o převrat. V tu noc zemřelo nejméně 270 osob. Jeden politik, který nechtěl být jmenován řekl, že to Turecko bere jako zkoušku loajality a Evropa při ní selhala.

Erdoganovi rekordně stoupla popularita

Veškerá propaganda proti Západu a podporovatelům Gülena má za následek to, že Erdoganovi se konečně povedlo to, po čem toužil dlouhé roky a nedařilo se mu to. Konečně dokázal dostat většinu Turecka na svou stranu.

Od konce června dramaticky vyrostla prezidentova popularita v zemi, ze 47 procent na rekordních 68 procent. Na masové shromáždění, které Erdogan pořádal, přišel více než milion lidí, včetně lídrů dvou ze tří největších opozičních stran.

Kritika Západu a Gülena, otevřela Erdogaovi dveře k jedné z velmocí - Rusku. Ještě před setkání s Putinem, které proběhlo 9. srpna v Petrohradu, se turecký prezident nechal slyšet, jak si pochvaluje to, že Putin neztrácel čas a ihned nabídl pomocnou ruku.

Pro tuto chvíli se ale podle západního diplomata nemusí NATO obávat toho, že Turecko z aliance odejde. "Putin ale Turecko využije k dalším útokům proti USA a EU, v tom on je nejlepší na světě," dodal diplomat, který nechtěl být jmenován.

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí aktuálně: Na západě bude sněžit i po poledni, v Krkonoších se tvoří závěje

Meteorologové před polednem varovali před vytrvalým sněžením na západě Čech. Výstraha nově platí kromě Karlovarského i pro severní oblasti Plzeňského kraje. Sněhové přeháňky tam mají pokračovat až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy