Istanbul - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson je na návštěvě amerického konzulátu v Istanbulu. Při té příležitosti uvedl, že Spojené státy a Turecko usilují o obnovu vzájemné důvěry. Ještě dnes Tillerson odcestuje do Kuvajtu, zprostředkovatelské země v diplomaticko-ekonomickém konfliktu mezi Katarem a čtveřicí dalších arabských zemí.
Tillerson uznal, že americko-turecké vztahy procházejí od jisté doby určitým napětím. „Myslím, že začínáme obnovovat třebas jen část vzájemné důvěry, o niž jsme přišli. (Turci) ztratili do určité míry naši důvěru a my jejich," řekl podle agentury AFP.
„Pracujeme velmi tvrdě na obnově určité úrovně důvěry, protože ta je základem každého vztahu," řekl šéf americké diplomacie, který už včera jednal s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem.
Napětí panuje mezi Washingtonem a Ankarou už rok, tedy od neúspěšného převratu, z jehož zosnování Turecko obviňuje duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije v exilu ve Spojených státech a Ankara marně žádá o jeho vydání. Další třecí plochou mezi oběma stranami je vyzbrojování kurdských milicí v Sýrii Američany pro boj s radikální organizací Islámský stát, což Turkům vadí, protože Kurdy označují za teroristy a obávají se, že ti syrští spolupracují s těmi tureckými.
Související
Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry
Trumpova bývalá velvyslankyně při OSN vydává paměti, kniha zřejmě vyvolá rozruch
Rex Tillerson , Turecko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Japonsko svádí závod s časem. Počet mrtvých po zemětřesení roste, pod troskami zůstávají zavalení lidé
před 2 hodinami
Počasí: Extrémní vedra budou pokračovat i příští týden
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
včera
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
včera
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
včera
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
včera
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
včera
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
včera
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
včera
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
včera
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
včera
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
včera
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
včera
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
27. července 2026 22:03
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
Policie pokročila s vyšetřováním případu podvodu, při kterém organizace veřejné správy na Královéhradecku přišla o desítky milionů korun. Podle zjištění kriminalistů nebyl podvedený zaměstnanec napojen na pachatele zločinu.
Zdroj: Jan Hrabě