Expert se dopálil: Izrael páchá válečné zločiny a svět mlčí

Cílené útoky na palestinské obyvatelstvo musí být považovány za válečný zločin a osoby odpovědné za porušování mezinárodního práva musí být hnány k odpovědnosti, tvrdí o stávajících bojích v Pásmu Gazy Bill Van Esveld, blízkovýchodní expert lidskoprávní organizace Human Rigths Watch. Své názory prezentoval v rozhovoru pro server rt.com.

Deník Shopaholičky

Palestinských obětí je dvacetkrát více

Počet obětí izraelských náletů na Pásmo Gazy překročil stovku. Mezi mrtvými je množství dětí mladších 17 let. Hovoří se až o desítkách nezletilých obětí. Podle Esvelda se aktuálnímu dění na Blízkém východě dostává dostatečná světová pozornost, nikoliv však přímo utrpení civilistů. Kritizuje tak Izrael za jeho nálety, námořní útoky a ostřelování civilisty obývaných oblastí z tanků.

"Podle válečného práva, které se týká všech ozbrojených sil, tedy i izraelských, nemůžete nejprve vystřelit a teprve poté podkládat otázky. Musíte si být jistí, že útočíte na legitimní cíl. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, že tam mohou být civilisté musíte zastavit palbu. Velice se obávám, že toto nevidíme, naopak jsme svědky přesného opaku," uvádí Esveld.

Izrael tvrdí, že se pouze snaží chránit své obyvatelstvo před Hamasem. Od roku 2008 však jeho akce zabily v Gaze na tisíc civilistů. To převyšuje dvacetinásobně počet obětí na izraelské straně. Polovinu z tohoto počtu navíc tvoří děti. Nabízí se tak otázka, zda je odpověď Izraele na útoky palestinských radikálů přiměřená. Esveld právo Izraele na obranu v žádném případě nepopírá. Za sporný považuje způsob, jakým tak činí.

"Když udělají chyby, poučí se z nich? Když vojáci udělají něco úmyslného či neuváženého, jsou potrestáni? A odpověď na tyto dvě otázky je jednoznačné ne. Doposud jsme neviděli nikoho hnaného k odpovědnosti za v minulosti velmi dobře zdokumentované případy zneužívání, porušování (mezinárodního práva) a dokonce páchání válečných zločinů a bez této odpovědnosti a za beztrestnosti bude toto porušování očividně pokračovat," domnívá se expert.

Politici vyzývají k páchání válečných zločinů

Organizace Human Rights Watch považuje za naprostou pohromu prohlášení některých izraelských politiků. Bývalý starosta města Šílo David Rubin se například nechal slyšet, že jediný způsob, jakým může Izrael tuto válku vyhrát, je zničit nepřítele bez hlubšího ohledu na to, kdo je civilista a kdo je voják. Esveld doufá, že jeho výroku nebude nikdo naslouchat.

"Pokud by tento představitel byl vojenským velitelem a jeho jednotky jednaly na takový rozkaz, měl by být souzen za válečné zločiny. To je naprosto jasné pohrdání základním pravidlem války, které zní ušetřit civilisty a je pro něj dobrý důvod. Svého nepřítele oslabujete tím, že napadáte jeho bojovníky a vojenské objekty. Tím, že útočíte na civilní obyvatele, kteří s vámi nebojují, ho neoslabíte. Oni vám nic neudělali; je to válečný zločin a takové jednání by nemělo být obhajováno," míní Esveld.

Rozhovor v originále si můžete přečíst zde.

Světoví státníci volají po ukončení násilností. Izrael se však jeví odhodlaný ve svých akcích pokračovat. Podle experta je momentálně těžké odhadovat, kdy a z jakých podmínek bude nakonec uzavřeno příměří.

"Očividně obě strany cítí, že musí pokračovat v tom, co dělají, což škodí, bohužel, především civilistům. Světoví vůdci musí dát jasně najevo, že porušování jasně daných zákonů - které platí pro obě strany - nebude tolerováno. To je něco jiného než říct: 'Voláme po zdrženlivosti' nebo 'Doufáme, že se situace uklidní.' Musí jasně ukázat, že za porušování (zákonů) budou lidé hnáni k odpovědnosti, jejich jednání bude vyšetřováno a nikoliv zameteno pod koberec, jak se stalo například s Goldenstoneovou zprávou o šíleném masakru v letech 2008/2009. Má organizace dlouhá léta vybízela palestinský stát, aby se obrátil na Mezinárodní trestní tribunál, nyní je nejvyšší čas to udělat," uzavírá Esveld.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze palestinského, tak z izraelského pohledu. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Deník Shopaholičky

Související

Izraelská armáda

OSN je "zděšena drzou vraždou" Palestinců izraelskými silami

Organizace spojených národů v pátek ostře odsoudila zabití dvou Palestinců izraelskými silami v džanínském uprchlickém táboře na Západním břehu, když incident označila za „zjevné mimosoudní popravy“. Úřad OSN pro lidská práva uvedl, že je „zděšen“ touto „drzou“ vraždou. K incidentu došlo ve čtvrtek a videozáznamy vysílané arabskými televizními stanicemi ukazují, jak byli dva muži zastřeleni, přestože se očividně vzdávali izraelským vojákům.

Více souvisejících

Izrael Pásmo Gazy válečné zločiny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

před 2 hodinami

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

před 5 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

před 6 hodinami

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

před 7 hodinami

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

před 8 hodinami

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

před 8 hodinami

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

před 11 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

před 13 hodinami

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

před 14 hodinami

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy