Írán je ochoten jednat s USA, chce ale omluvu za vypovězení jaderné dohody

Írán by byl připraven jednat se Spojenými státy, pokud by se mu omluvily za odstoupení od jaderné dohody z roku 2015 a odškodnily jej. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání.

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Americký prezident Donald Trump v roce 2018 od jaderné dohody mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi odstoupil a zavedl proti islámské republice nové sankce. Trump dohodu, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, dlouhodobě kritizoval s tím, že se nevztahuje na íránský balistický program a jeho roli v konfliktech v regionu.

"Nemáme problém jednat se Spojenými státy, pouze ale za předpokladu, že Washington splní své závazky plynoucí z jaderné dohody, omluví se a poskytne Teheránu kompenzaci za odstoupení od dohody z roku 2015," uvedl podle Reuters Rúhání v projevu, který odvysílala íránská televize. "Víme, že tyto výzvy k jednání s Teheránem jsou pouhá slova a lži, "dodal.

Írán odmítá se Spojenými státy, které usilují o vyjednání nové dohody, jednat, pokud Washington nezruší protiíránské sankce. Prezident Trump se v červnu na twitteru opět vyslovil pro vyjednání nové dohody s Íránem, která by byla přísnější s ohledem na jeho jaderný program, vztahovala by se i na íránský balistický program a roli islámské republiky v regionálních zástupných konfliktech.

V reakci na americkou politiku "maximálního tlaku" začal Írán postupně závazky plynoucí z jaderné dohody vypovídat. Tvrdí však, že je cesty zpět, pokud evropští signatáři dodrží svůj slib, aby íránskou ekonomiku ochránili před americkými sankcemi. "Evropané nesplnili své sliby. Měli by své závazky splnit," uvedl dnes Rúhání.

Prezident také kritizoval rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) z minulého pátku, která vyzvala Írán, aby agentuře přestal znemožňovat přístup do dvou údajných někdejších jaderných zařízení a aby plně spolupracoval. "Írán je připraven plně spolupracovat s MAAE," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V docích íránského Búšehru vzplálo nejméně sedm lodí

15.07.2020 17:01 Aktualizováno V jihoíránském přístavu Bandar Búšehr dnes požár zachvátil nejméně sedm lodí. Informovala o tom…

U Spojených arabských emirátů byl unesen tanker, dle USA porušil…

15.07.2020 15:33 U břehů Spojených arabských emirátů byl unesen ropný tanker, který USA podezírají z porušení…

Společnost Červeného půlměsíce: Afghánistánu hrozí katastrofa kvůli…

14.07.2020 21:04 Afghánistánu hrozí katastrofa kvůli narůstajícímu počtu lidí nakažených koronavirem, kteří zatěžují…

V Íránu popravili údajného špióna, trest smrti potvrzen pro tři účastníky…

14.07.2020 16:23 Aktualizováno V Íránu popravili bývalého pracovníka ministerstva obrany usvědčeného ze špionáže pro americkou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama