Izrael dnes odsoudil ruský útok na Ukrajinu a vyzval velmoci k rychlému vyřešení krize. Podle agentur je to první izraelská kritická reakce na počínání Ruska na Ukrajině a na uznání nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Podle íránské diplomacie jsou příčinou války na Ukrajině provokace NATO.
"Ruský útok na Ukrajinu je závažné porušení mezinárodního řádu. Izrael útok odsuzuje. Stále je čas to zastavit, vrátit se k jednacímu stolu a za zprostředkování velmocí vyřešit neshody mírovým způsobem. Izrael má dlouhodobé a dobré vztahy s Ruskem i Ukrajinou. V obou těchto zemích jsou tisíce Izraelců, jsou tam tisíce Židů a naší prioritou je jejich bezpečnost," sdělil v televizním projevu izraelský ministr zahraničí Jair Lapid.
Vyzval Izraelce, aby z Ukrajiny odjeli, a upozornil je na to, že uprchlíci už míří k západní ukrajinské hranici. Oznámil, že na hraničních přechodech se všemi státy sousedícími s Ukrajinou jsou izraelští zástupci. Doporučil použít přechody vedoucí do Polska, Slovenska, Rumunska, Maďarska a Moldavska.
Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján ve své reakci na boje na Ukrajině sdělil, že příčinou jsou "provokace NATO". Válka ale podle něj není řešení. Ministr vyzval k "politickému a demokratickému vyřešení" situace.
Související
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
Aktuálně se děje
před 57 minutami
U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho
před 1 hodinou
Trump odletěl z Číny. Ostře sledovaná cesta žádný průlom nepřinesla
před 3 hodinami
El Niño ovlivní i počasí v Evropě, předpokládají meteorologové
včera
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
včera
Policie zadržela podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy. Plán prý nedokončil
včera
Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby
včera
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
včera
Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě
včera
Mladík chtěl ukrást batoh, teď mu hrozí 10 let za mřížemi. Napadl dvě ženy
včera
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
včera
Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka
včera
Nové video zachycuje útěk muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy
včera
Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat
včera
V Rusku se něco děje, upozorňují odborníci. Putin chce naléhavě obnovit kontakt s Washingtonem
včera
Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu
včera
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
včera
Bič na potravinářské firmy: Zmenšováním balení klamou zákazníky, rozhodl soud
včera
Trump jedná v Číně o Íránu, Na dotazy ohledně Tchaj-wanu odmítl odpovědět
včera
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
včera
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý oznámil úspěšný test mezikontinentální balistické rakety Sarmat, známé v kódovém označení NATO jako „Satan II“. Podle prohlášení Kremlu byla zkouška provedena úspěšně a raketa by měla být zařazena do bojové pohotovosti do konce letošního roku. Putin tento systém označil za nejmocnější na světě a zdůraznil, že jeho ničivá síla výrazně převyšuje jakékoliv západní ekvivalenty.
Zdroj: Libor Novák