Izrael naočkoval proti koronaviru milion lidí za necelé dva týdny

Izrael už ohlásil milion očkovaných proti koronaviru. Podařilo se mu to díky rekordnímu tempu vakcinace necelé dva týdny po zahájení kampaně. Miliontým očkovaným je obyvatel palestinského města Umm al-Fahm, informovala dnes agentura DPA.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Dosažení hranice jednoho milionu podle DPA ocenili izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr zdravotnictví Juli Edelstein. V Izraeli, který má 9,3 milionu obyvatel, tak už je proočkováno více než deset procent populace. Jedenasedmdesátiletý Netanjahu, který byl mezi prvními očkovanými, uvedl, že cílem je naočkovat 5,5 milionu lidí, pokud má být epidemie zastavena. Do konce ledna má být očkováno 2,25 milionu lidí.

Jenom ve čtvrtek bylo v zemi podle ministerstva zdravotnictví očkováno přibližně 153.400 lidí. Dávku očkovací látky od firem BioNTech a Pfizer už dostalo více než 40 procent obyvatel starších 60 let.

Izrael očkuje podle expertů rychleji než kterákoli jiná země na světě. Podle údajů webu Our World in Data Izrael už aplikoval téměř 12 dávek vakcíny na 100 obyvatel, což je zdaleka nejvíc na světě.

Zároveň ale v Izraeli navzdory třetí částečné uzávěře země opět zrychluje šíření koronaviru. Za posledních 24 přibylo podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví 5804 případů. Ve čtvrtek jich bylo dokonce 5831, tedy nejvíce od října. Ministerstvo zdravotnictví požaduje další zpřísnění protiepidemických opatření od neděle.

Vakcinační kampaň Izrael zahájil zahájil 19. prosince. První dávky jiné vakcíny, kterou vyvinula americká firma Moderna, by měl obdržet nejpozději do března.

Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v Izraeli prokázala u 426.749 lidí, 3338 z nich zemřelo, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

22.01.2021 20:12 Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích…

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

20.01.2021 08:56 Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa.…

Exploze v syrské rafinerii. Média píší o "obřím požáru" tankerů

19.01.2021 20:50 Syrská civilní obrana se snaží uhasit velký požár, který zachvátil ropné tankery v rafinérii poblíž…

Na severu Afghánistánu padlo při útocích Tálibánu 20 vojáků

19.01.2021 12:54 Nejméně 20 vládních vojáků zemřelo v severoafghánské provincii Kunduz při nočních útocích bojovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama