Izraelská armáda zrušila téměř všechna omezení pohybu vyhlášená v minulých dnech kvůli bojům mezi palestinským Hamásem a Izraelem. K normálu se život vrací i v komunitách v blízkosti Pásma Gazy, odkud Hamás vystřeloval rakety. Od noci na dnešek platí dohodnuté příměří, které zatím ani jedna ze stran neporušila.
Boje trvaly 11 dní a vyžádaly si 244 obětí, mezi nimiž je 232 Palestinců a 12 lidí na izraelské straně, přičemž devět jsou Izraelci a tři zahraniční dělníci z Thajska a Indie. Na palestinské straně je podle ministerstva zdravotnictví v Gaze 1600 raněných, mezi mrtvými 66 nezletilých. Izraelská armáda tvrdí, že zabila 225 teroristů. Izrael má zraněných 350.
Armáda rozhodla, že školy a další školní zařízení zatím zůstanou v jižním a středním Izraeli zavřené. Vyzvala také veřejnost k opatrnost kvůli množství raketových střepin ležících v prostoru. Policie také otevřela motoristům silnice v blízkosti Pásma Gazy, jež byly kvůli bojům zavřené.
Palestinský Hamás a Islámský džihád na Izrael vypálily za 11 dní 4000 raket. Některé doletěly až k Tel Avivu, stovky jich spadly před hranicí a z těch zbylých 90 procent zachytila izraelská protiraketová obrana. Armáda také oznámila, že při svých operacích zničila přes 100 kilometrů tunelů, které používají teroristé k přesunu i skladování zbraní a že mezi 225 zabitými teroristy je 25 velitelů.
Zničeno je množství budov, jež podle izraelského vojska využívalo ozbrojené křídlo Hamásu. Po náletech se zřítilo v Gaze devět výškových domů, v jednom z nich sídlila média a byly v něm redakce agentury AP a televize Al-Džazíra. Mezi zničenou infrastrukturou je deset vládních budov, 11 odborů ministerstva vnitra vlády Hamásu a pět bank.
6. července 2026 19:52
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
Související
ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země
Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
včera
Obchody byly o svátcích v červenci k dispozici. Podzim nabídne jiný obrázek
včera
Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim
včera
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
včera
Naprášili ho. Bývalý princ Andrew po měsících v ústraní vyrazil mezi lidi
včera
Zelenskyj zmínil, co všechno zvládne Ukrajina. V jedné věci požádal o pomoc
včera
Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel
včera
Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může
včera
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
včera
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
včera
Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním
včera
Suché a větrné počasí znepokojuje meteorology. Platí staronová výstraha
včera
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
včera
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
včera
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
včera
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
včera
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
včera
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
6. července 2026 21:13
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
6. července 2026 19:52
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
6. července 2026 18:34
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
Evropská komise oficiálně požádala o dodržování zásad fair play a transparentní soutěže ve sportovním prostředí. Reagovala tak na situaci, kdy byl zrušen jednozápasový trest pro americkou fotbalovou hvězdu Folarina Baloguna. K tomuto kroku došlo poté, co spolu telefonicky hovořili americký prezident Donald Trump a šéf federace FIFA Gianni Infantino.
Zdroj: Libor Novák