Netanjahu: Izrael v boji s Hamásem splnil cíle, nebude tolerovat další rakety

Čerstvě ukončené boje s Hamásem změnily poměr sil, Izrael už nebude tolerovat další raketovou palbu z Pásma Gazy. Řekl to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle nějž nebylo potřeba zahájit také pozemní operaci v Pásmu Gazy.

Netanjahu k veřejnosti promluvil spolu s ministrem obrany Bennym Gancem, náčelníkem generálního štábu armády Avivem Kochavim a ředitelem kontrarozvědky Nadavem Argamanem. Premiér přitom poděkoval izraelské veřejnosti za odolnost, již v bojích projevila.

V noci na dnešek začalo po 11 dnech vzájemného ostřelování platit příměří. Raketovou palbu Hamásu a izraelské nálety nepřežilo přes 240 lidí a stovky byly zraněny. V pásmu Gazy jsou rozsáhlé materiální škody, lidé chodí kolem sutin svých domů.

Netanjahu řekl, že se podařilo "mimořádným způsobem" splnit cíle vojenské operace proti Hamásu. Při rozhodování se podle svých slov řídil jedině ohledem na zajištění bezpečnosti Izraele. Všechny následky operací podle něj ještě nejsou zřejmé Izraelcům ani Hamásu.

Prohlásil dále, že nenařídil pozemní operaci, protože to nebylo nutné. "Kdybych si myslel, že je potřebná, nařídil bych ji. Hamás jsme maximálně poškodili a minimalizovali jsme škody na izraelské straně," řekl Netanjahu.

Ganc prohlásil, že Hamás byl zaskočen intenzitou, s níž Izrael plnil své cíle. Vyzval zároveň premiéra, aby neopominul možnost "přeměnit vojenské vítězství v diplomatickou příležitost". Otázka palestinského Pásma Gazy musí být podle něj řešena strategicky a diplomaticky a s ohledem na dlouhodobý výsledek.

Ganc se také zmínil o etnických nepokojích, které zachvátily mnoho izraelských měst a při nichž proti sobě stáli izraelští Arabové a Židé. Podle ministra je třeba do školní výuky zařadit větší objem témat zahrnujících vzájemnou toleranci.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 2 hodinami

Aleš Juchelka

Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje upravit parametry dávky státní sociální pomoci (DSSP) na základě prvních zkušeností z jejího fungování. Vyšší podporu mají nově získat samoživitelé se staršími dětmi do 15 let i domácnosti v regionech, kde dosavadní nastavení neodpovídalo skutečným cenám bydlení. Změny ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka předložil formou pozměňovacího návrhu, aby se mohly co nejrychleji promítnout do výše vyplácených dávek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem

Ukrajina sice není členem NATO, přesto se její prezident Volodymyr Zelenskyj pečlivě připravuje na právě začínající alianční setkání. V Turecku hodlá zatlačit na spojence Kyjeva, aby poskytli další prostředky protivzdušné obrany, které pomohou s obranou proti ruským útokům. Informovala o tom BBC. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Petr Pavel

Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO

Prezident Petr Pavel potvrdil, že nebude chybět na neformální večeři při summitu NATO, který dnes začíná v turecké Ankaře. Pavel dostal pozvánku od tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident zároveň odhalil, jaký bude jeho další program na vrcholném jednání. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry

Jižní Evropu sužují rozsáhlé lesní požáry, které vyhnaly tisíce lidí z jejich domovů a přiměly úřady k zákazu vstupu diváků na francouzskou část pondělní třetí etapy cyklistického závodu Tour de France. Po rekordních vlnách veder na začátku léta čelí region kritické situaci, kterou úřady popisují jako sud s prachem. Stovky hasičů bojují s plameny, které v Portugalsku, Španělsku, Francii a Řecku zničily již téměř dvacet tisíc hektarů půdy. Situaci navíc komplikuje předpověď silného větru a očekávaný opětovný nárůst teplot.

včera

Pohřeb bývalého íránského nejvyššího vůdce Alího Chameneího

Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí

Smuteční průvod doprovázející rakev zesnulého íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího dnes zaplnil ulice Teheránu. Až miliony truchlících se sešly podél deseti kilometrů dlouhé trasy, která vedla přes klíčová místa metropole, včetně náměstí Enghelab. Záběry státní televize ukázaly rakev zahalenou do íránské vlajky, kterou centrem města pomalu převážel nákladní automobil.

včera

Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA

Evropská komise oficiálně požádala o dodržování zásad fair play a transparentní soutěže ve sportovním prostředí. Reagovala tak na situaci, kdy byl zrušen jednozápasový trest pro americkou fotbalovou hvězdu Folarina Baloguna. K tomuto kroku došlo poté, co spolu telefonicky hovořili americký prezident Donald Trump a šéf federace FIFA Gianni Infantino.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy