Je nepravděpodobné, že by Írán v nadcházejících dnech uzavřel dohodu s evropskými lídry o zachování mezinárodní jaderné dohody z roku 2015. Ve vysílání íránské státní televize to dnes podle agentury Reuters řekl íránský prezident Hasan Rúhání.
Evropským signatářům dal Hasan Ruhání další dva měsíce, aby dodrželi své závazky, pohrozil ale zároveň, že Írán podnikne třetí krok ve vypovídání částí dohody.
"Domnívám se, že není pravděpodobné, že bychom dnes či zítra dospěli s Evropou k výsledku," řekl Rúhání. "Evropa bude mít další dva měsíce na to, aby své závazky naplnila," doplnil.
Rúhání nicméně také pohrozil, že Írán podnikne třetí krok ve snižování svých závazků plynoucích z jaderné dohody. "Třetí krok bude nejdůležitější a bude mít zásadní dopady," řekl prezident bez dalších podrobností.
Írán zároveň odmítl nabídku půjčky od evropských států ve výši 15 miliard dolarů, jejímž cílem bylo chránit íránskou ekonomiku před dopadem amerických sankcí, informovala íránská státní televize. Ještě krátce předtím vysoce postavený íránský činitel naznačil, že Írán by podobnou dohodu s EU mohl uzavřít.
Za iniciativou kolem půjčky stojí Francie, podle tamních médií se na věci měly podílet také Británie a Německo. Francouzská diplomacie podle listu Financial Times uvedla, že s plánem by musely také souhlasit Spojené státy. K takovému kroku se ale americký prezident Donald Trump staví chladně, jelikož by představoval oslabení jeho přístupu.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian poznamenal, že půjčku by Írán dostal, pokud by opět začal dodržovat veškeré závazky plynoucí z jaderné dohody, pomohl by zajistit bezpečnost v Perském zálivu, jednal o bezpečnosti na Blízkém východě a přistoupil by na vyjednávání nové jaderné dohody, když části té současné po roce 2025 vyprší.
Napětí kolem Íránu se stupňuje od loňského roku, kdy Trump oznámil, že Spojené státy odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, jejímiž dalšími stranami jsou Německo, Francie, Británie, Rusko, Čína a Evropská unie. Washington po vypovězení dohody uvalil na Teherán nové sankce, které mimo jiné omezují možnosti Íránu obchodovat s ropou. Evropské státy se snaží i po americkém kroku dohodu udržet při životě zmírňováním dopadu amerických sankcí na íránskou ekonomiku.
Smyslem jaderné dohody bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mírové využívání jaderných technologií. Trump nicméně od odstoupení od jaderné dohody proti Íránu vede politiku takzvaného "maximálního tlaku", čímž se snaží Teherán přimět k jednáním o omezení balistického programu a změně přístupu ke konfliktům na Blízkém východě.
Írán od května postupně přestal dodržovat několik bodů jaderné dohody a pohrozil, že 5. září podnikne další takový krok s cílem přimět evropské signatáře dohody, aby zmírnili dopad amerických sankcí.
Související

Rozhodnutí obohacovat uran na 60 procent je odpovědí vašemu zlu, řekl Rúhání

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí
Hasan Rúhání , Írán , jaderná dohoda s Íránem , EU (Evropská unie) , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 31 minutami

Na tropické počasí si ještě počkáme. Příští týden budou třicítky spíše vzácností
Aktualizováno před 7 hodinami

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera
Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.
Zdroj: Jakub Jurek