Tažným ptákům putujícím Libanonem prospívá klid při koronaviru

Hejna pelikánů, čápi vznášející se nad pobřežím v Bejrútu, volavky hnízdící v obydlených bejrútských čtvrtích. Nevídané množství opeřenců v těchto dnech pozorují Libanonci, jejichž zemí každoročně prolétají hejna stěhovavých ptáků. Většinou se zastaví jen na několik dní a spatří je jen ti, kdo vědí, kam se za nimi vydat.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Nyní, kdy je většina lidí doma, nejezdí auta a panuje všeobecný klid, je tato podívaná dostupná i pro lidi z města, napsala agentura Reuters.

Sociální sítě v Libanonu zaplavují snímky tažných ptáků putujících z Afriky do Evropy a Asie. V Libanonu se každoročně zastavují a setrvají hodiny, někteří týdny, a čekají na příznivé vzdušné proudy, aby mohli pokračovat dál ke svému cíli. Většinou je pozorují ti, kdo se za nimi vypraví do odlehlých oblastí, například do údolí Bikáa, které je křižovatkou tažných tras.

"Teď si lidé fotografují ptáky i ve městech, u pobřeží, a nejde jen o racky," řekl projektový manažer libanonské společnosti ochrany přírody (SPNL) Máhir Ustá. Jeho pracoviště letos zdokumentovalo v Bejrútu a okolí přítomnost čejky trnité a volavky stříbřité. Dohromady deset druhů, které předtím v této zalidněné části země nikdy spatřeny nebyly.

Přiblížení divoké přírody je ještě patrnější v mokřadech Aammík v údolí Bikáa. "V mé zahradě jsou teď ptáci, které vidím poprvé v životě. Možná jsou klidnější, protože se nestřílí, je větší ticho, jezdí méně aut a létá méně letadel. Nevím, co se to v přírodě děje, ale je to dobré znamení," řekl pětatřicetiletý Izzat Tahá, který žije ve vesnici na okraji mokřadů.

Jiní lidé si všimli, že se šakalové nezvykle přiblížili k domům a procházejí se sady. Tišeji je i na turistických stezkách kolem mokřadů, kde je teď k vidění i jinak skoro nezachytitelná žába rosnička levantská. "Za normálních okolností ji nemůžete spatřit," říká Usta o zeleném stvoření o velikosti palce.

Tažní ptáci podle Usty mají z koronaviru prospěch i v tom směru, že je letos nechávají na pokoji lovci, kteří každoročně hejna výrazně proberou, i když většina z nich k lovu nemá povolení.

"Když se snažíte chránit přírodu v zemi, kde to 90 procent lidí nezajímá, není to jenom jako plavat proti proudu, je to jako plavat proti cunami. Ale věci se mění. Pomalu," řekl Usta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Nová vlna pandemie? Írán ohlásil rekordní nárůst případů koronaviru

04.06.2020 12:37 V Íránu za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst.…

Nové detaily pádu letounu v Pákistánu. Pilot asi neuposlechl dispečery

03.06.2020 21:30 Pákistánské letecké úřady zveřejnily podrobnosti k nehodě letounu, který se v květnu zřítil v…

OSN varuje před omezením či ukončením programů v Jemenu

03.06.2020 18:55 OSN dnes varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy