Turecko chystá zákon, který omezí neziskové organizace. Ochránci lidských práv protestují

Turecký parlament začal projednávat návrh zákona, který by umožnil vládě zvýšit dohled nad neziskovými organizacemi, uvedla dnes agentura Reuters. Podle ochránců lidských práv hrozí, že zákon omezí svobodu organizací občanské společnosti.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Navrhovaný právní akt by mimo jiné umožnil ministrovi vnitra, aby zakázal činnost členům organizací, kteří jsou stíháni na základě obvinění souvisejících s terorismem. Ministerstvo by se také mohlo obrátit na soudy se žádostí, aby činnost organizací pozastavily. Veřejná správa by na základě právního aktu dostala možnost v organizacích každoročně provádět inspekci a vyžádat si od nich všechny podklady.

Turecká vláda tvrdí, že cílem opatření je zabránit neziskovým organizacím ve financování terorismu a stíhat ty, kdo poruší zákon. Organizace na ochranu lidských práv, včetně Amnesty International a Human Rights Association, ale tvrdí, že obvinění z terorismu v Turecku jsou nahodilá. Navrhovaný zákon podle nich ani nectí presumpci neviny a umožní trestat osoby, jejichž soudní proces není u konce.

Od neúspěšného pokusu o převrat z roku 2016 jsou na základě obvinění z terorismu v Turecku stíhány stovky tisíc lidí, připomíná Reuters. Stovky nadací dostaly po zmařeném pokusu nařízení k ukončení činnosti.

S návrhem zákona přišla Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Vzhledem k tomu, že AKP a její koaliční partner Strana národní akce (MHP) mají v parlamentu většinu, předkládaný zákon má velkou naději na úspěch.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

13.01.2021 17:26 Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea…

Při náletech v Sýrii zahynulo 57 lidí, za noční operací patrně stojí…

13.01.2021 15:14 Aktualizováno Při nočních náletech na muniční sklady a armádní pozice ve východní Sýrii přišlo o život 57 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama