WHO se obává katastrofálního nárůstu počtu případů nákazy na Blízkém východě

Současný prudký nárůst počtu případů nákazy novým koronavirem v několika blízkovýchodních zemích může mít katastrofální následky. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Poukázala přitom na nízkou proočkovanost a šíření nakažlivějších mutací, jež mohou situaci ještě zhoršit.

V regionu východního Středomoří osm týdnů klesaly počty nově potvrzených případů nákazy a s tím spojených úmrtí. Libye, Írán, Irák a Tunisko ale nyní podle WHO evidují výrazný nárůst počtu nakažených a očekává se, že epidemická situace se bude zhoršovat i v Libanonu a Maroku.

Příští týden budou muslimové slavit svátek oběti (íd al-adhá), který tradičně provázejí velká náboženská a společenská setkání. To by za současné epidemické situace mohlo šíření nákazy v blízkovýchodních zemích ještě zrychlit.

"WHO má obavy, že počty nových případů covidu-19 mohou v nadcházejících týdnech dál prudce narůstat, což by mělo katastrofální dopady," uvedla regionální pobočka WHO. Současnou vlnu šíření nákazy v řadě blízkovýchodních zemí přičetla nedostatečnému dodržování protiepidemických opatření, včetně "narůstající lhostejnosti v některých komunitách", nízké proočkovanosti a šíření nových mutací.

Tunisko pak v oblasti Blízkého východu a Afriky označila WHO za zemi s nejvyšší úmrtností na koronavirus v přepočtu na obyvatele. Poznamenala také, že denní přírůstky infikovaných v Íránu se za čtyři týdny do začátku července téměř zdvojnásobily.

Počet případů nákazy koronavirem v regionu východního Středomoří, do kterého WHO řadí vedle zemí Blízkého východu i Pákistán, Afghánistán, Somálsko a Džibutsko, překonal 11,4 milionu. Více než 223.000 lidí tam v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo.

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Británií hýbe lékařský skandál. Desetitisíce lidí se nakazily krví infikovanou HIV a žloutenkou

Více než 30.000 lidí se od 70. do 90. let nakazilo viry jako HIV a hepatitida po transfuzi krve ve Spojeném království. Uvádí to zpráva zveřejněná v pondělí, podle které se velké části případů nákazy dalo předejít, píše agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy