Britská mutace koronaviru je dle WHO již v 70 zemích světa

Britská mutace koronaviru se prokázala už v 70 zemích a územích světa, jihoafrická mutace v jednatřiceti. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), informovala agentura AFP. Obě varianty viru SARS-CoV-2 jsou nakažlivější než původní forma koronaviru. Britská mutace se objevila i v Česku, podle zpětných analýz se šíří přinejmenším od začátku prosince.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Od 12. do 25. ledna přibylo na seznamu deset zemí a území, v nichž se zjistila přítomnost britské mutace koronaviru. Jihoafrická varianta se ve stejném období objevila nově v osmi zemích světa. Brazilská mutace koronaviru je nyní přítomna celkem v osmi zemích.

Podle vědců jsou nové mutace koronaviru jsou nakažlivější, není ale zatím jasné, zda způsobují i závažnější průběh nemoci.

Britský premiér Boris Johnson minulý týden řekl, že mutace, která se poprvé objevila na jihu Anglie, může být podle prvních vědeckých studií i smrtelnější než původní varianta. Jeho vyjádření kritizovali někteří vědci, podle kterých je k dispozici zatím příliš málo dat.

Také WHO byla dnes v tomto ohledu opatrná. "Výsledky jsou předběžné a je třeba dalších analýz, aby bylo možné tyto závěry potvrdit," uvedla.

Podle české Národní referenční laboratoře pro chřipku zpětné analýzy ukázaly, že se britská varianta v Česku šíří minimálně od začátku prosince.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč koronavirus mutuje a jak je to nebezpečné? Profesor prozradil víc

04.03.2021 00:01 NÁZOR - Britské zdravotnické úřady pátrají po neznámé osobě, která byla pozitivně testována na…

Terorismus ve Švédsku: Po útoku nožem osm zraněných

03.03.2021 20:47 Při dnešním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně.…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

USA budou mít vakcíny pro všechny dospělé ke konci května, slibuje Biden

03.03.2021 18:44 Aktualizováno Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama