Po více než tisíci dnech války ruský prezident Vladimir Putin opakovaně varoval západní spojence Ukrajiny před vážnými – a možná i jadernými – důsledky, pokud „eskalují“ konflikt tím, že poskytnou Ukrajině zbraně, které potřebuje k obraně. Server CNN se ale zamýšlí nad tím, co eskalace znamená.
Putinovy hrozby se staly ještě intenzivnějšími poté, co administrativa prezidenta Joea Bidena povolila Kyjevu používat americké zbraně dlouhého doletu k útokům na cíle hluboko na ruském území.
Putin na to reagoval aktualizací ruské jaderné doktríny a odpálením nové balistické střely schopné nést jaderné hlavice na Ukrajinu. Zpráva byla jasná: Spojenci Ukrajiny by si neměli dovolit testovat ruskou trpělivost.
Nicméně téměř tři roky po začátku války se tyto události staly součástí známého rytmu. Pokaždé, když Ukrajina požádala o nové zbraně – nejprve tanky, pak stíhačky, následně kazetovou munici a nyní zbraně dlouhého doletu – západní spojenci váhali. Obávali se eskalace konfliktu a možné odvety ze strany Ruska.
Pokaždé, když Západ nakonec souhlasil, aby Ukrajina obdržela požadovanou pomoc, se katastrofické ruské hrozby nenaplnily. Ale co bylo jeden týden tabu, stalo se příští týden normou.
Navzdory zvýšeným Putinovým hrozbám po nejnovější „překročené hranici“ analytici uvedli, že neexistují důvody věřit, že tentokrát bude situace jiná.
Vedle bojů na frontě Kreml vede také informační válku, jejímž cílem je přimět Západ k přijetí ruské logiky a rozhodování v ruském alternativním pohledu na realitu. Tím by Rusko dosáhlo strategického vítězství ve skutečném světě. Institut pro studium války (ISW) ve své březnové zprávě uvedl, že tato strategie oživuje sovětský koncept „reflexní kontroly“.
Kateryna Stepanenko, jedna z autorek CNN, vysvětlila, že reflexní kontrola spočívá v navození falešné volby pro nepřítele, což jej přiměje jednat proti svým vlastním zájmům.
„Trvalé debaty a zpoždění západní vojenské pomoci Ukrajině jsou jasným příkladem úspěšné reflexní kontrolní strategie Kremlu, která vedla Západ k sebedeterenci navzdory rutinním ruským eskalacím války,“ uvedla Stepanenko.
Čtvrteční masivní ruský útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, který Putin označil za „odpověď“ na americké rozhodnutí o zbraních dlouhého doletu, ukazuje, že Rusko nepotřebuje konkrétní záminku k podobným útokům.
Změny v politice západních spojenců Ukrajiny přicházejí v době, kdy Rusko zapojilo do konfliktu zhruba 11 000 severokorejských vojáků. Podle Stepanenko však nelze schválení zbraní dlouhého doletu pro Ukrajinu považovat za eskalaci, jak se Kreml snaží prezentovat.
„Rusko zahájilo nevyprovokovanou invazi a opakovaně eskaluje konflikt, aby si udrželo iniciativu na bojišti. Povolení Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je konečně krokem, který vyrovnává její schopnosti,“ dodala.
Administrativa Joea Bidena dříve poslala Ukrajině raketové systémy ATACMS, ale s přísnými podmínkami, že mohou být použity pouze proti ruským cílům na okupovaném ukrajinském území, nikoli na ruském území samotném.
William Alberque, bývalý ředitel NATO pro kontrolu zbraní, tento přístup kritizoval jako výhodný pro Rusko. „Tímto jsme Rusku vyslali zprávu: Pokud se přesunete jen pár metrů za hranice, jste v bezpečí,“ řekl Alberque.
Tento přístup podle něj vedl k absurdní situaci, kdy Rusko může zabíjet kdekoliv na Ukrajině, zatímco Ukrajina nemůže zasáhnout jednotky útočící z ruského území.
Ukrajinské kroky zůstávají v souladu s mezinárodním válečným právem. Polský ministr zahraničí Radek Sikorski v září uvedl, že „oběť agrese má právo bránit se i na území agresora.“
Ukrajina již dlouho provádí útoky hluboko na ruském území pomocí vlastních dronů. Nové použití zbraní dlouhého doletu je proto spíše otázkou míry než druhu.
Navzdory intenzivním hrozbám po posledních změnách, analytici nepředpokládají zásadní změnu ruského chování. William Alberque uvedl, že ruské hrozby opakovaně ukazují svou prázdnost, jakmile dojde k překročení „falešné červené čáry“.
Přítomnost Donalda Trumpa jako budoucího prezidenta Spojených států podle Alberqueho navíc snižuje pravděpodobnost, že Rusko učiní kroky riskující zásah USA či NATO.
„Riziko, že by Rusko náhle udělalo něco, co by vyprovokovalo zásah Západu nebo zásadně změnilo globální postoje k válce, je relativně nízké,“ uzavřel Alberque.
Související
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
válka na Ukrajině , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 30 minutami
R8na geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 1 hodinou
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 1 hodinou
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
včera
Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják
Ukrajinští vojáci pokračují v intenzivní obraně obsazeného regionu Kursk na ruském území, kde čelí enormnímu tlaku nepřátelských jednotek. Podle Oleksandra, velitele jednotky 225. útočného praporu, čelí ukrajinské síly zdánlivě nekonečným vlnám ruských vojáků, kteří přicházejí bez informací o osudu svých předchůdců.
Zdroj: Libor Novák