Země Evropské unie omezí ceny plynu v případě jejich výrazného růstu. Shodly se na tom dnes v Bruselu po mnoha týdnech vyjednávání pod taktovkou českého předsednictví EU. Rusko, jehož útok na Ukrajinu vedl k prudkému růstu cen energetických surovin, dohodu sedmadvacítky tvrdě kritizovalo. Je podle něj nepřijatelná.
Zavedení mechanismu, s nímž se počítá od 15. února, získalo širokou podporu. Podle informovaného zdroje se při hlasování zdrželo jen Rakousko a Nizozemsko. Jako jediné proti bylo Maďarsko.
Dohoda počítá s tím, že se cenový strop automaticky aktivuje v případě, že cena termínových kontraktů na klíčovém virtuálním trhu Title Transfer Facility (TTF) tři dny v řadě překročí 180 eur (asi 4360 Kč) za megawatthodinu (MWh). Zároveň musí její rozdíl proti průměrné světové ceně zkapalněného zemního plynu (LNG) činit nejméně 35 eur.
Kreml krok unijních zemí považuje za nepřijatelný a za útok na tržní ceny. Moskva už dopředu varovala, že pokud EU cenový strop zavede, zaplatí za to obyvatelé států podporujících toto opatření. Ruský prezident Vladimir Putin dokonce pohrozil zastavením dodávek energií a varoval, že Západ bude v zimě mrznout. Země EU ale tvrdí, že jsou na letošní zimu připravené.
Shodu naopak jasně uvítalo Polsko, podle jehož premiéra Mateusze Morawieckého ukončí manipulace trhu ze strany Ruska a ruské plynárenské společnosti Gazprom. Dohodu uvítala i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Naopak podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa povede omezení cen plynu k růstu cen.
"Splnili jsme další nemožný úkol... Tento byl patrně vůbec nejsložitější," prohlásil český ministr průmyslu Jozef Síkela, který jednání v Bruselu za české předsednictví vedl. Podle něj má opatření zabránit opakování rekordního nárůstu cen, které se v srpnu šplhaly až ke 300 eur za MWh. Dohodu uvítala i Hospodářská komora ČR. Uvedla, že řešení vysokých cen plynu na evropské úrovni dosud postrádala. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že jde o průlomovou dohodu a prohru Německa.
Burzovní operátor Intercontinental Exchange (ICE) v reakci na dohodu posoudí, zda může nadále řádně provozovat obchodování na virtuálním trhu s plynem Title Transfer Facility (TTF) z Nizozemska. ICE již minulý týden varoval, že v případě schválení plánu zváží přesun svého virtuálního trhu pro obchodování s plynem mimo EU.
Rusko je po Saúdské Arábii druhým největším vývozcem ropy a největším vývozcem zemního plynu na světě. Pokud by dodávky surovin zastavilo, pravděpodobně by to otřáslo světovým trhem s energetickými surovinami, napsala už dříve agentura Reuters. To by znamenalo, že by se světová ekonomika musela vypořádat s ještě vyššími cenami ropy a plynu než dosud.
15. května 2026 12:35
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
Související
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
EU (Evropská unie) , plyn , Jozef Síkela , Rusko , Dmitrij Peskov
Aktuálně se děje
před 20 minutami
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 1 hodinou
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 2 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 3 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
včera
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
Dánské úřady potvrdily, že uhynulou velrybou, která se v pátek objevila u jednoho z dánských ostrovů, je opravdu Timmy, jehož příběh v uplynulých týdnech sledovala média. Informoval o tom deník Guardian. Ostře sledovaný příběh tak nemá šťastný konec.
Zdroj: Lucie Podzimková