Londýn - Chutě Angličanů připadají "kontinentálním" Evropanům poměrně bizarní. Korunu tomu nasadila Rachel Thomasová, organizátorka kontroverzní soutěže v přípravě burgerů z veverčího masa. Zatímco gurmáni se olizovali, ochránci zvířat to vidí jinak.
Veverky popelavé nejsou v Anglii původním druhem. Dostaly se sem ze Severní Ameriky v letech 1876 až 1929 a nyní početně převyšují původní veverku obecnou - klasickou evropskou "zrzečku" - zhruba 66 ku jedné.
Thomasová uspořádala soutěž v rámci lesnického festivalu jídla a pití. Soutěžící měli k dispozici 115 gramů mletého masa veverky popelavé - plus svou představivost.
Na prvním místě skončil karbanátek inspirovaný cajunskou tradicí v americké Louisianě, druhou příčku pak obsadil kulinární výtvor, který jeho autor nazval "překvapení ze stromového kuřete".
"Byla tu spousta lidí. A spousta lidí je taky ochutnala. Byly výborné, reakce byly nesmírně pozitivní," řekla Thomasová. Chuť veverčího masa popsala jako něco mezi kuřetem a králíkem.
"Pokud jíte maso, tak proč ne veverky? Jehňátka, králíčci, to jsou také roztomilá zvířata. Takže nechápu, proč je kolem toho takový poprask," dodala.
Veverky nejsou příliš vybíravé a živí se vším, co pomocí svých hlodáků dokáží zvládnout. Jejich jídelníček sahá od ořechů, bukvic, smrkových, borových a jedlových šišek, žaludů a dalších rostlinných semen až po bobule, ovoce, houby a malá zvířata. Velice rády vybírají vajíčka a malá ptáčata z hnízd zpěvného ptactva, ale jejich škodlivý vliv na hnízdění zpěvných ptáků se většinou přeceňuje. Avšak pokud jsou veverky v městských parcích krmeny příliš intenzivně, může dojít k přemnožení, a pak se může stát, že veverky zničí většinu ptačích hnízd v parku.
Tmavohnědé veverky z jehličnatých lesů reagují svými početními stavy na množství smrkových šišek. To je rok od roku různé. Roky s velkým výskytem smrkových šišek se opakují vždy po delších časových obdobích. V takovém roce mají veverky hodné mláďat a jejich stavy se až několikanásobně zvyšují. Semena totiž představují vysoce výživnou stravu, která je navíc snadno dostupná. Veverky si umějí se šiškami velice šikovně poradit. Zvíře zpracuje deset až patnáct smrkových šišek za den, u borových šišek je to až sto kusů denně, uvedl chovzvirat.cz.
Veverka zvláštním kousnutím zvedne šupinu šišky tak, že vznikne dostatečná mezera anebo šupina úplně odpadne. Tím se dostane k semenům. Jednu borovou šišku dokáže takto veverka zpracovat během tří minut. Za tu dobu uvolní a pozře přibližně třicet semen, která dohromady váží asi 0,2 g. Denní porce semen získaných ze 100 až 150 borových šišek tedy představuje přibližně 5 % celkové tělesné hmotnosti veverky.
Související
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
před 1 hodinou
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
před 2 hodinami
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
před 3 hodinami
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
před 4 hodinami
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
před 4 hodinami
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
před 5 hodinami
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
před 6 hodinami
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
před 7 hodinami
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
včera
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
včera
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
včera
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
včera
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
včera
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
včera
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
včera
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
včera
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
včera
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
včera
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
včera
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
Americké síly pod velením administrativy Donalda Trumpa výrazně vystupňovaly tlak na režim Nicoláse Madura v Karibiku. V sobotu došlo k dalšímu zabavení plavidla převážejícího venezuelskou ropu, což je druhý podobný zásah během pouhých dvou týdnů.
Zdroj: Libor Novák