Stockholm - Švédsko má nakročeno k předčasným volbám, ty řádné se přitom konaly teprve před dvěma měsíci. Parlament dnes odmítl vládní návrh rozpočtu na příští rok, což stávající menšinovou vládu levého středu přiblížilo jejímu možnému konci. Většina poslanců naopak podpořila variantní návrh rozpočtu opoziční Umírněné koaliční strany.
Zatímco pro opoziční návrh rozpočtu hlasovalo 182 zákonodárců, pro vládní návrh pouze 153. Šéf vlády Stefan Löfven se zatím nevyjádřil, co přesně učiní v případě, že rozpočet neprojde, ale má ještě dnes promluvit na tiskové konferenci.
Mohl by vyhlásit předčasné volby nebo podat demisi a doufat, že předseda parlamentu jej znovu pověří sestavením nové vlády, která by měla dostatečnou podporu nutnou i ke schválení rozpočtu. Pokud by ale nebylo možné vytvořit stabilní vládu, následovaly by automaticky nové volby, popisuje možnosti dalšího vývoje Reuters.
Löfven ještě v noci jednal s Umírněnou koaliční stranou, rozhovory ale skončily bez úspěchu. Pokud by vláda padla, byl by Löfvenův premiérský mandát nejkratší od roku 1930. Pokud by se konaly mimořádné volby, byly by prvními od roku 1958.
Související
V kontaktu s Epsteinem byla i norská a švédská královská rodina, odhalily nové spisy
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
před 2 hodinami
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
před 3 hodinami
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
před 4 hodinami
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
před 7 hodinami
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
před 8 hodinami
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
před 10 hodinami
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
před 11 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
Americký prezident Donald Trump musel nečekaně zastavit operaci „Projekt Svoboda“, jejímž cílem bylo prolomit íránskou blokádu v Hormuzském průlivu a zajistit bezpečný průjezd lodí. K tomuto náhlému obratu došlo pouhých 36 hodin po spuštění akce poté, co klíčový spojenec v Perském zálivu – Saúdská Arábie – zablokoval americké armádě přístup ke svým základnám a vzdušnému prostoru.
Zdroj: Libor Novák