Tórshavn (Faerské ostrovy) - Miliony lidí dnes dopoledne sledovaly zatmění Slunce. V Česku bylo jen částečné, zato na Špicberkách si jedinečný úkaz užili na plno. Turisté, kteří se vydali na Faerské ostrovy ovšem ostrouhali.
Na Špicberkách se slavilo. Jakmile Měsíc zcela zakryl sluneční kotouč a krajina se ponořila do tmy, lidé začali výskat a křepčit a leckdo si dopřál i sklenku šampaňského. V tu chvíli se na dvě a půl minuty naskytl nádherný pohled na potemnělého souputníka Země ověnčeného zlatavou sluneční aurou.
"Prostě jsem byla unešená. Nemohla jsem tomu uvěřit," svěřila se nadšená 58letá Londýňanka Hilary Castleová. "Nemohli jsme chtít víc. Bylo to fantastické," přidal se vedoucí místní turistické organizace Ronny Brunvoll.
Oči pro pláč naproti tomu zbyly "lovcům zatmění", kteří vyrazili na Faerské ostrovy a rozhodli se zůstat v tamním správním středisku Torshavnu. "Bylo zataženo, pršelo a foukal vítr. Nebylo nic vidět. Všichni jsme byli zklamaní," postěžoval si podle agentury Reuters jeden maďarský turista. "Někteří turisté byli tak naštvaní, že se pustili do delegátů cestovních kanceláří a dožadovali se vrácení peněz," dodal.
Nicméně i na tomto souostroví patřícím Dánsku přineslo zatmění Slunce nevšední prožitek. Za bílého, ač podmračeného dne se znenadání na zem snesla tma a tíseň, ptáci úlekem utichli a psi se rozštěkali.
"Stálo to za to, přijet sem. Asi to nebylo tak dobré jako zatmění v roce 2012, které jsme viděli v Cairns (město na severovýchodě Austrálie), ale přesto to stálo za to," pochvaloval si na rozdíl od jiných Australan Michael Tonks.
VIDEO: Zatmění Slunce na Faerských ostrovech
Související
Příští zatmění Slunce bude velkolepé. Experti prozradili, kdy bude
Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat
Zatmění slunce , zajímavosti , Slunce
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 2 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 3 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 4 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 5 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 6 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 8 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 9 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 10 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
Zima sice začíná úřadovat, ale na brusle by lidé měli chodit především na hokejové stadiony. Nikoliv na přehradu, jak to udělala žena, která ve Špindlerově Mlýně vyrazila na zamrzlou vodní plochu dokonce s kočárkem.
Zdroj: Jan Hrabě