Madrid - Včera se při svém zkušebním letu zřítil u Sevilly na jihu Španělska nákladní vojenský letoun Airbus A400M, zahynuli čtyři z šesti členů posádky. Týmy pátráčů dnes nalezly obě tzv. černé skříňky.
Skříňky s podrobným záznamem letu dostali do rukou vyšetřovatelé. Španělský premiér Mariano Rajoy už v sobotu vyzval Airbus k maximální transparentnosti v postupu vyšetřování nehody.
Zdroj: YouTubeSobotní havárie byla první fatální nehodou letounu A400M, který začal Airbus dodávat zákazníkům v roce 2013. Jde o velký čtyřmotorový turbovrtulový letoun a v Seville prochází tento stroj konečnou montáží. Jeden jeho exemplář stojí přes 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč).
Lety s novým letounem už pozastavily Británie, Německo a také Turecko, které mělo zřícený stroj dostat. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian řekl, že Francie svých šest letadel tohoto typu ponechá v provozu, avšak povoleny budou jen lety "mimořádného významu".
Osm členů NATO si už objednalo více než 190 těchto letadel, které nahradí stárnoucí letouny Hercules. Vývoj nového letadla stál kolem 20 miliard eur (téměř 550 miliard Kč).
Související
Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat online
Boeing na aerosalonu představil nový model, Airbus kontruje "superjumbem"
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
před 1 hodinou
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
před 2 hodinami
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
před 2 hodinami
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
před 3 hodinami
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
před 5 hodinami
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
včera
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
včera
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
včera
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
včera
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
včera
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
včera
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
Ve Strakově akademii se v pondělí sešla na prvním zasedání obnovená Národní koalice pro boj se suchem. Jednala o navýšení prostředků na financování opatření proti suchu a o naplňování Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023–2027. Premiér po jednání zdůraznil, že ministerstva společně s Českým hydrometeorologickým ústavem sestaví mapu míst, která jsou suchem zasažena nejvíce. Zároveň byla na pondělí 24. srpna svolána Ústřední komise pro sucho.
Zdroj: Jan Hrabě