Boeing na aerosalonu představil nový model, Airbus kontruje "superjumbem"

Paříž - Na letišti Le Bourget nedaleko Paříže dnes začal mezinárodní aerosalon. Americký Boeing a evropský Airbus při té příležitosti oznámily mnohamiliardové zakázky na nová letadla.

Po letech silného růstu zakázek, podpořeného zvýšenou poptávkou po létání a nabídkou úspornějších letadel, nyní trh vstupuje do útlumu.

Boeingu se ale na začátku aerosalonu představením nového modelu 737 MAX 10 podařilo podnítit vlnu zájmu. Firma uvedla, že na nový model získala více než 240 zakázek a nákupních příslibů od nejméně deseti zákazníků. "MAX 10 dá zákazníkům za jejich peníze více a dodá trhu energii," řekl na oficiálním představování šéf Boeingu Dennis Muilenburg.

Boeing dnes oznámil zakázky na nové i starší letouny typu 737 MAX v celkové katalogové hodnotě 22,7 miliardy dolarů (523 miliard Kč). Získal i velkou objednávku na stroje typu Dreamliner za 8,1 miliardy USD.

Airbus hned nato kontroval zakázkou leasingové společnosti GECAS na 100 letounů A320neo v katalogové hodnotě 10,8 miliardy dolarů (253 miliard Kč) a objednávkou firmy Air Lease na 12 strojů A321neo za 1,5 miliardy USD. Šéf prodeje Airbusu John Leahy zároveň naznačil, že většina zájmu o konkurentův nový stroj MAX 10 pochází od dosavadních zákazníků Boeingu, kteří si objednali starší model MAX 9 a nyní tyto zakázky přeobjednávají.

Zatímco poptávka po civilních letadlech slábne, po letech útlumu se naopak objevují známky rostoucího zájmu o vojenské letouny. Americký Lockheed Martin jedná o prodeji 440 bojových letounů F-35 skupině 11 zemí. Byla by to dosud největší objednávka na letoun, který se firma chystá na aerosalonu představit veřejnosti.

Jeden z projektů vojenského letectví podpořil i francouzský prezident Emmanuel Macron, když k cestě na Le Bourget využil vojenský transportér A400M. Po jeho příletu se na obloze objevilo největší světové dopravní letadlo Airbus A380.

Oficiální francouzskou podporu tím získaly dva ambiciózní evropské projekty, které se však dostaly do problémů. Projekt A400M trpí chronickým zpožďováním a jeho náklady se neustále zvyšují. Letounu A38 zase povážlivě slábne odbyt, což ohrožuje jeho budoucnost.

Airbus v neděli uvedl, že pracuje na inovaci svého "superjumba" pod pracovním názvem A380plus, které má být úspornější než původní model.  Superjumba s dvěma palubami jako mají stroje A380 a Boeing 747 se kdysi považovala za budoucnost přepravy na dálkových linkách. Zájem o ně ale v posledních letech ochladl a přepravci dávají přednost levnějším, úspornějším a flexibilnějším strojům.

Související

Více souvisejících

Boeing 737 MAX boeing airbus letadla, letectví Ekonomika Francie Airbus A400M Emmanuel Macron Airbus A380plus

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 35 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy