Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Akce, která je největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě, se letos kvůli koronavirovým omezením koná ve zcela jiné podobě než obvykle.
Zatímco loni na plochu u letiště během dvou dnů přišlo 220.000 diváků, letos veřejnost do areálu nesmí a lidé mohou program sledovat jen v přímém přenosu v televizi nebo na internetu.
Při slavnostním ceremoniálu bylo na letišti oceněno několik stovek záchranářů a příslušníků bezpečnostních sborů za nasazení během jarního nouzového stavu. Další stovky lidí budou oceněny v neděli.
Za nasazení vojákům, policistům, hasičům, zdravotníkům a všem, kdo pomáhali v boji s covidem-19, poděkoval premiér Andrej Babiš (ANO). "Covid jen potvrzuje to, co už dávno víme. V krizi se vždycky spoléháme na armádu, a to nejenom já, vláda, ale celá naše společnost. Všichni víme, že armáda nás nikdy nezklame," řekl premiér. V minulosti podle něj často armáda doplácela na finanční škrty, když bylo potřeba zalepovat díry v rozpočtu. "Dnes je tomu jinak. Víme, že armádu potřebujeme a že bez investic by se nám časem rozpadla," řekl Babiš.
Premiér s ministrem obrany v Ostravě zahájili Dny NATO. Připomněli důležitost naší obrany a spojenectví v @NATO, zároveň poděkovali za nasazení v boji proti covid-19. “Koronavirová krize ukazuje, jak jsou vojáci důležití, jak pomáhají, kdykoli je potřeba,” řekl @AndrejBabis. pic.twitter.com/j7jL9Wzt4u
— Úřad vlády ČR (@strakovka) September 19, 2020
Nejdiskutovanější zakázkou pro armádu je v současnosti podle premiéra pořízení nových bojových vozidel pěchoty. Někteří z uchazečů o zakázku se představují i na Dnech NATO. "Jde o velkou investici, ale také o investici, která měla proběhnout už dávno," řekl premiér. Také letouny Gripen slouží české armádě už 15 let a v roce 2027 vyprší jejich leasing. "Začíná být nejvyšší čas poohlížet se po tom, jak nadále zajišťovat suverenitu našeho vzdušného prostoru," uvedl Babiš.
Organizátoři Dnů NATO i přes ztíženou situaci připravili na každý den čtyři hodiny ukázek ve vzduchu i na zemi. Mezi nejatraktivnější patřily simulování doplňování paliva za letu transportním letounem Airbus A400M Atlas německého letectva a dvojicí českých gripenů nebo společná show mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky a pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. Se svými stroji létají jen pár metrů od sebe.
"Vysoká sledovanost přímých televizních přenosů v uplynulých letech byla hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli v těchto složitých podmínkách akci uskutečnit, protože těch diváků bylo víc než návštěvníků," řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Na akci se každoročně prezentují i zbrojařské firmy či firmy z bezpečnostního průmyslu. "Pro ně je to taky jedna z mála příležitostí v letošním roce se setkat. Takže i pro ně to má velký význam," řekl Pavlačík.
Tomáš Maruščák z tiskového oddělení generálního štábu řekl, že atmosféra z místa bude divákům u obrazovek chybět, snažili se ale pro ně vymyslet to nejlepší, co se dalo. "Máme tady různou armádní techniku, bavíme se asi o 140 kusech techniky, máme tady 400 vojáků. Snažíme se předvést, k čemu armáda je, chceme se prezentovat. Máme třeba kamery umístěné i na výstroji, na výzbroji," řekl Maruščák.
Dny NATO zpestřil hromadný seskok českých a polských parašutistů i průlety letadel. Oproti původním plánům se ale akce nezúčastnil americký strategický bombardér B-52 Stratofortress, který měl bez mezipřistání letět z USA. Nepřiletěl kvůli závadě na tankeru KC-135, který měl doplňovat palivo při letu. Mluvčí velvyslanectví USA Griffin Rozell uvedl, že bez podpory doplňování paliva nelze misi B-52 na dlouhé vzdálenosti bezpečně uskutečnit.
Společnost Aero Vodochody i ve vzduchu předvedla nový letoun L-39NG, který čerstvě splnil oficiální podmínky pro mezinárodní letový provoz a má certifikaci, jež je předpoklad dodávek zákazníkům. Dvoumístný proudový letoun L-39NG bude sloužit jako cvičný podzvukový letoun i jako lehký bitevník, má navázat na legendární stroj Aero L-39 Albatros.
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že ministerstvo podporuje domácí obranný průmysl. "Popřeju tomuto letadlu, aby působilo ve všech možných armádách nejenom ve výcvikových platformách, ale potom i v dalších, které budou následovat. Jsem rád, že máme na co navázat, že v České republice máme tyto technologie, že máme tyto odborníky," řekl.
Letecké ukázky sledovaly v okolí stovky diváků roztroušené po skupinkách. Někteří si donesli židličky a dalekohledy. "Neřešili jsme žádné mimořádné události ani žádné komplikace v dopravě," řekla policejní mluvčí Soňa Štětínská.
Související

Události Petra Nutila: Vyhasínající Rajchl a ústavní Orel v hnízdě

Dny NATO vyvrcholily, letos je navštívilo 185 tisíc lidí
Dny NATO , Armáda České Republiky , Ostrava , Andrej Babiš , Lubomír Metnar , ministerstvo obrany , B-52 Stratofortresses , Jas 39D Gripen , Airbus A400M
Aktuálně se děje
před 23 minutami

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny
před 48 minutami

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva
před 1 hodinou

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu
před 2 hodinami

Počasí tento týden nepřinese jen bouřky. Ženou se deště i mrazíky
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
včera
Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.
Zdroj: Jakub Jurek