Atény - Řecko sváží z přeplněných ostrovů uprchlíky. Do přístavu Pireus dnes v noci připluly dva trajekty se 4000 běženci z Lesbosu. Úřady hlásí další úmrtí na moři.
První z trajektů s téměř 1800 imigranty na palubě dorazil do pevninského Řecka již v noci na dnešek; loď Eleftherios Venizelos, která původně sloužila jako nouzové ubytovací centrum pro imigranty pak dalších zhruba 2500 lidí dovezla ráno. "Musíte nám pomoci. Jsme lidé," řekl podle agentury Reuters jeden ze Syřanů po příjezdu prvního plavidla do přístavu.
Prozatímní řecká vláda, která vede zemi do předčasných voleb na konci září, chce zoufalou situaci zlepšit dalšími kroky. "Konkrétní opatření oznámíme brzy... Půjde o zlepšení jak pro uprchlíky, tak pro obyvatele ostrovů, kteří čelí těmto obtížím," uvedl po jednání s premiérkou ministr pro imigrační politiku Jannis Muzalas. Zároveň vyzval EU k rychlé pomoci své zemi.
Na ostrově Lesbos žije asi 86.000 obyvatel, ke kterým však v posledních týdnech přibylo 15.000 běženců. Místním úřadům už prý docházejí peníze.
Tragicky dnes skončila cesta skupiny Syřanů, kteří se ve dvou člunech vydali z tureckého poloostrova Bodrum na řecký ostrov Kos. Po potopení jednoho z plavidel zemřelo sedm lidí, čtyři se podařilo zachránit a po dalších pěti turecká pobřežní stráž dosud pátrá. Při nehodě dalšího člunu zemřely tři děti a žena, dalším dvěma lidem se podařilo doplavat ke břehu díky záchranným vestám.
Italské úřady dnes kvůli migrantům směřujícím do Německa zpřísnily kontroly u Brennerského průsmyku na hranici s Rakouskem. Počet policistů se zvýšil především v mezinárodních vlacích, ale i na nádražích v Bolzanu a Brixenu. K podobnému opatření italská policie sáhla naposledy během konání summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v bavorském Elmau na počátku června.
Související
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Návrat z dovolené se zdramatizoval. Letounu hořel motor, lidé strávili noc na letišti
Řecko , trajekt Eleftherios Venizelos , uprchlíci
Aktuálně se děje
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
včera
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
24. prosince 2025 21:48
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
24. prosince 2025 21:26
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
24. prosince 2025 19:52
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
24. prosince 2025 18:44
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal najevo novou ochotu ke kompromisům v klíčových bodech, které dosud brzdily mírový proces s Moskvou. Během úterního setkání s novináři detailně popsal dvacetibodový plán, který označil za základní politický dokument mezi Ukrajinou, Amerikou, Evropou a Ruskem. Podle jeho slov je nyní míč na straně Kremlu, od kterého Kyjev očekává vyjádření po středečním jednání amerických zástupců s ruskou stranou.
Zdroj: Libor Novák