Brusel - Lídři zemí EU se kvůli migrační krizi mimořádně sejdou ve středu 23. září večer. Mimořádný summit žádala například německá kancléřka Angela Merkelová či slovenský premiér Robert Fico. Není ale zatím jasné, zda dojde na kontroverzní povinné kvóty na rozdělení běženců.
Předseda jednání šéfů států a vlád zemí evropské osmadvacítky Donald Tusk. na internetu uvedl, že premiéry a prezidenty svolává k diskusi o uprchlické krizi.
Šéfové států a vlád EU se sejdou den poté, co jejich ministři vnitra absolvují už druhé kolo zatím bezvýsledné debaty o návrhu Evropské komise na krizové přerozdělení 120.000 žadatelů o azyl.
Poslední ministerská schůzka se konala toto pondělí a nedopadla dobře. Země visegrádské skupiny (V4) se ostře postavily proti plánu komise nejen na toto přerozdělení, ale také na vznik trvalého mechanismu, který by komisi umožňoval uprchlíky podle určitých kvót přerozdělovat v budoucnu automaticky. Výhrady dávalo najevo též Rumunsko.
Maďarsko dokonce podle diplomatů oznámilo, že plán na přerozdělení 120.000 Syřanů, Iráčanů a Eritrejců odmítá, ačkoliv je navržen tak, aby zemi situaci ulehčil. Uprchlíci mají být rozdělováni nejen z Maďarska, ale také z Itálie a Řecka.
Fico svolání summitu žádal s tím, že také na něm hodlá s kvótami vyslovit jasný nesouhlas. Německá kancléřka Merkelová dala ale najevo, že tato konkrétní otázka by měla být rozhodnuta na ministerské úrovni. Pro Česko a další země V4 by přitom bylo výhodnější, kdyby věc řešil summit, kde mají členské země právo návrhy vetovat.
S dalšími návrhy evropské exekutivy ale členské země souhlasí. Diskuse na summitu tak bude nejspíš širší a bude se točit také kolem uzavírání evropských hranic, vývoje v Maďarsku či změn německého postoje ke krizi.
Tusk na twitteru také doplnil, že o víkendu navštíví Egypt a Jordánsko, kde se podívá také do tamních uprchlických táborů.
Podle evropské agentury Frontex bylo za prvních osm měsíců letošního roku na vnějších hranicích EU zaznamenáno přes 500.000 uprchlíků. Je to už skoro dvakrát více než za celý loňský rok, kdy jich bylo 280.000. V pěti po sobě následujících měsících příliv uprchlíků lámal rekordy - při posledním v srpnu překročilo hranice EU 156.000 osob.
Související
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 29 minutami
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
před 53 minutami
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
před 1 hodinou
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
před 3 hodinami
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
před 4 hodinami
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
před 5 hodinami
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
před 8 hodinami
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
před 9 hodinami
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
před 10 hodinami
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
před 12 hodinami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
včera
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
Předběžné výsledky vyšetřování tragických záplav na hranici mezi Nepálem a Tibetem podle BBC ukazují, že katastrofu s největší pravděpodobností způsobil rozsáhlý kolaps ledovce. Prvotní zprávy přitom hovořily o zemětřesení a následném sesuvu půdy. Americká geologická služba však tyto informace upřesnila s tím, že příčinou bleskové povodně byl vlnový dopad hroutícího se ledovce, který vyvolal otřesy o sile 5,2 stupně. Tragédie si podle dosavadních bilancí vyžádala nejméně 469 lidských životů.
Zdroj: Libor Novák