Řecko se chystá na předčasné volby, čeká se širší koalice

Atény - Řecko se dnes připravuje na nedělní předčasné parlamentní volby, jejichž výsledkem by podle průzkumů mínění měla být širší koaliční vláda.

Na rozdíl od dramatické kampaně před lednovými předčasnými volbami, kdy se rozhodovalo o osudu hospodářské politiky a ekonomickém přežití zadlužené země, je nyní situace mnohem klidnější a půjde zejména o to, zda země získá politickou stabilitu nezbytnou k plnění programu reforem a úspor, který vláda dohodla v létě s mezinárodními věřiteli.

Předvolební průzkumy veřejného mínění dávaly v posledních týdnech zhruba rovnocenné šance na vítězství levicové formaci SYRIZA expremiéra Alexise Tsiprase a konzervativní Nové demokracii (ND) v čele s Evangelosem Meimarakisem. SYRIZA ale získala v posledních průzkumech mínění určitý náskok před ND. SYRIZA vedla v pěti ze šesti průzkumů, a v posledním dokonce o 2,5 procentního bodu. V posledním týdnu přitom obě strany nebyly nikdy od sebe vzdáleny více než na zhruba půl procentního bodu.

Vývoj voličské podpory by mohl dávat za pravdu Tsiprasovi, který tvrdí, že většina doposud nerozhodnutých voličů je připravena se nakonec přiklonit k jeho straně. V každém případě ale jedna ze dvou dominantních stran povede povolební jednání o vytvoření vládní koalice. Ani možnému vítězi voleb totiž žádný z průzkumů nedává šanci na zisk více než zhruba 28 procent hlasů, přičemž pro dosažení většiny v 300členném parlamentu je zapotřebí při započtení bonusu 50 poslaneckých míst přibližně 38 procent hlasů.

Daleko za oběma hlavními soupeři se tísní houf různorodých stran. Tříprocentní hranici volitelnosti překročí s přehledem proevropští liberálové, socialisté a patrně i centristé. Do parlamentu se dostanou i tradiční odpůrci Evropské unie - na třetím místě za formací SYRIZA a ND se zhruba šesti procenty hlasů by měli skončit neonacisté ze Zlatého úsvitu a své poslance mají jisté i komunisté. Naopak Lidová jednota, což jsou odpadlíci ze SYRIZY, kteří hlasovali proti přijetí nového záchranného programu, vstup do parlamentu jistý nemají, stejně jako Tsiprasovi koaliční partneři Nezávislí Řekové.

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co vyjednal podmínky třetího záchranného programu s mezinárodními věřiteli. V

Související

Uprchlíci v Evropě

Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center

Řecko spolupracuje se čtyřmi dalšími evropskými státy na plánu zřízení deportačních center ve třetích zemích, nejspíše v Africe. Tato střediska mají sloužit pro migranty, jejichž žádosti o azyl byly v Evropské unii zamítnuty. Řecký ministr pro migraci Thanos Plevris ve středu uvedl, že na vzniku takzvaných „návratových center“ Atény pracují společně s Německem, Nizozemskem, Rakouskem a Dánskem.

Více souvisejících

Řecko volby

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Íránská delegace v Pákistánu

Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán

Mír na Blízkém východě je daleko, zní z Teheránu k průběhu diplomatických jednání se Spojenými státy americkými, jejichž cílem je dosažení trvalé mírové dohody. Írán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv v reakci na pokračující americkou námořní blokádu. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Pavel Gross bude jedním z nových trenérů národního týmu.

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

včera

Donald Trump

USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu

Americký prezident Donald Trump poprvé reagoval na nejnovější události na Blízkém východě, kde Írán kvůli pokračující námořní blokádě opět uzavřel Hormuzský průliv. USA se podle nejvyššího představitele nenechají vydírat. 

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu

Exposlanec Dominik Feri má novou naději na propuštění z vězení. Krajský soud vrátil věc okresnímu soudu, který původně v lednu rozhodl, že si bývalý politik bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

včera

Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze

Policie si v týdnu převzala další osobu, která je podezřelá v případu březnového teroristického útoku v Pardubicích. Jde o člověka, jehož dříve zadrželi policisté na sousedním Slovensku. Bližší podrobnosti nejsou známé. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy