Záhřeb - Zatímco V Rakousku počet nových uprchlíků klesl, Chorvatsko hlásí rekord. Do země u Jadranu jich v úterý dorazilo 8750. Napjatá zůstává situace na hlavním hraničním přechodu se Srbskem.
Celkem do Chorvatska přišlo za poslední týden k dnešnímu dopoledni 44.000 uprchlíků mířících dále do západní Evropy. Na 2900 běženců našlo dočasné přístřeší ve stanovém městečku v přijímacím centru ve východochorvatské obci Opatovac.
Napjatá zůstává situace na hlavním hraničním přechodu se Srbskem, který od noci na dnešek blokují na srbské i chorvatské straně kamiony na protest proti chorvatské blokádě srbské nákladní dopravy. Záhřeb k blokádě přistoupil v pondělí jako k odvetnému opatření vůči Bělehradu za to, že údajně pouští do Chorvatska příliš velké množství běženců. V úterý úřady vjezd částečně obnovily.
"Situace na přechodu (Bajakovo-Batrovci) je daleko horší než včera (v úterý), kvůli pozastavení osobní i nákladní dopravy a protestu kamionů," řekl srbský ministr obchodu, turistiky a telekomunikací Rasim Ljajić v srbském tisku.
Vláda v Zábřehu chce Srbsko přimět, aby směrovalo migranty i do Maďarska a do Rumunska a ulevilo tak Chorvatsku. Srbsko vyhrožuje odvetnými kroky a častuje svého souseda ultimáty, z nichž poslední vyprší dnes večer.
Související
Rybář nevěřil svým očím. V Chorvatsku útočil žralok
Možná ho viděli i Češi. Na nebi nad Chorvatskem zaujal neobvyklý mrak
Chorvatsko , uprchlíci , Srbsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
před 2 hodinami
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
před 2 hodinami
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
před 3 hodinami
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
před 4 hodinami
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
před 5 hodinami
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
před 6 hodinami
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
před 7 hodinami
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
před 8 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
V Arménii se dnes rozběhlo hlasování v klíčových parlamentních volbách, které mohou rozhodnout o budoucím směřování této třímlionové jihokavkazské země. Voliči si vybírají mezi setrváním na současné trajektorii postupného přibližování k Západu a návratem k tradičnímu spojenectví s Ruskem.
Zdroj: Libor Novák