Bukurešť - Rumunská vláda dnes ustála hlasování o vyslovení nedůvěry navržené opozicí. Premiér Victor Ponta momentálně čelí obžalobě z několika trestných činů.
Ponta dnešní hlasování o vyslovení nedůvěry přečkal jen díky tomu, že se poslanci ze stran vládní koalice zdrželi. Opoziční liberálové, kteří hlasování vyvolali, doufali, že někteří zákonodárci z vládního tábora se k nim přidají, což se ale nestalo.
Pro předsedu vlády šlo o první velký test od chvíle, kdy proti němu zahájila vyšetřování protikorupční prokuratura (DNA). Čelí obžalobě z padělání listin, daňových úniků a praní špinavých peněz. Nejvyšší soud minulý týden v pondělí předběžným řízením zahájil projednávání obžaloby, kterou prokuratura proti němu vznesla.
DNA Pontu také obvinila z konfliktu zájmů, čehož se podle ní dopustil už v premiérské funkci, když opakovaně jmenoval ministrem osobu sobě blízkou - přítele Sovu, který je v Pontově kauze také mezi obžalovanými. Parlament ovládaný středopravou vládní koalicí, ale odmítl premiéra zbavit imunity.
Pro řadu Rumunů je nepřípustné, aby vládu vedl člověk, který je vážně podezřelý, že se dopustil trestných činů. Před parlamentem se v době hlasování shromáždilo kolem 2000 demonstrantů, kteří žádali Pontovo odvolání.
"Setrvávání (Ponty) ve funkci je nemorální a nespravedlivé," prohlásila podle agentury AFP poslankyně Alina Gorghiuová, která od loňského prosince vede opoziční Národní liberální stranu (PNL).
Související
Počet obětí požáru v Bukurešti vzrostl na 54
Expremiér Ponta stanul před soudem kvůli korupci
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 1 hodinou
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 2 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 3 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 3 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 4 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 5 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 6 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 7 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
včera
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
včera
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
včera
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
Pietní akt připomínající tragické události ze srpna 1968 před budovou Českého rozhlasu v Praze provázely výrazné projevy nesouhlasu ze strany veřejnosti. Při vystoupeních některých ústavních činitelů a představitelů státu se z davu ozýval pískot i pokřiky.
Zdroj: Libor Novák