Let MH17 sestřelila americká CIA, ukazuje nový dokument

Kyjev/Londýn - Podle oficiální studie vyšetřovatelů stojí za sestřelením malajsijského letounu Boeingu 777 nad východní Ukrajinou v červenci 2014 raketa země-vzduch vypálená ze systému BUK. Nový dokument britské televizní stanice BBC ale ukazuje, že za útokem může stát americká CIA.

"Nejprve jsme si mysleli, že vidíme černý kouř a dvě letadla, malé, podobné hračkám. Jedno letělo rovně, to druhé se otočilo v době třesku a letělo zpět odkud přišlo." Těmito slovy popsala očitá svědkyně zkázu dopravního letadla, ke kterému došlo před dvěma lety v létě nad Ukrajinou. Nataša Beroninová to prozradila v dokumentu, který v průběhu května uvede britská BBC.

Podle vyšetřovatelů stojí za zkázou malajsijského letu proruští separatisté, kteří jej sestřelili systémem BUK. Další svědek ale podobně jako Beroninová tvrdí, že těsně před výbuchem viděl druhé letadlo vystřelující raketu. Tu vidělo ze stovky dotázaných svědků rovných sedm.

Letadlo údajně zničila CIA

Dokument následně pracuje s teorií, že let s označením MH17 nechala zničit americká rozvědka. CIA prý měla na palubu letadla umístit dvě bomby a měly jí pomoci tajné služby z Nizozemí a Ukrajiny. Právě Nizozemci následně vedli vyšetřování, které mělo zjistit, jak byl strtoj zničen.

"Teroristický čin měl sloužit jako záminka ke zpřísnění protiruských sankcí, měl ale také ukázat Rusko jako barbarskou zemi a posílit přítomnost jednotek NATO v Evropě, zejména na Ukrajině," cituje server Daily Mail soukromého detektiva Sergeje Sokolova.

Oficiální zpráva ukazuje na separatisty

Malajsijské dopravní letadlo s 298 lidmi na palubě sestřelil nad Ukrajinou podle oficiálních závěrů vyšetřování protiletadlový systém Buk. Raketu podle skupiny investigativních novinářů Bellingcat odpálil některý z dvaceti ruských vojáků, kteří zbraň obsluhovali. 

Nizozemští vyšetřovatelé zároveň tvrdí, že raketa typu země-vzduch explodovala ani ne metr od letadla. "Letoun MH17 se zřítil po výbuchu hlavice vně letadla vlevo od kokpitu," řekl šéf vyšetřovatelů Tjibbe Joustra. Výbuch prý okamžitě zabil tři členy posádky v kokpitu a zbytek posádky a cestující podle vyšetřovatelů zemřeli kvůli dekompresi, nedostatku kyslíku, extrémní zimě, silným vzdušným proudům nebo létajícím předmětům.

Systém Buk je dnes ve výzbroji řady států v postsovětském prostoru, nejmodernějšími verzemi disponuje ruská armáda, pro kterou se stále vyvíjí. Disponují jím ale také ukrajinské ozbrojené síly. Z dalších uživatelů je možné jmenovat Sýrii, Venezuelu nebo Finsko.

Ruská zbrojovka Almaz-Antej, která rakety Buk vyrábí a která svou vlastní verzi události představila ještě před Nizozemci, ale tvrdí, že nizozemská zpráva se mýlí pokud jde o přesný typ rakety i místo, odkud byla odpálena. Ukázala to "rekonstrukce zásahu letadla v reálných podmínkách", řekl generální ředitel koncernu Jan Novikov. .

Související

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Střela raketového systémmu BUK zasáhně kabinu letadla. Tisíce šrapnelů ji proděraví naskrz.

Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli

Dnes, 17. července 2023, si svět připomíná deváté výročí tragického sestřelení letadla Malaysia Airlines 17 známého pod číslem MH17 nad východním Ukrajinou. Tato událost si vyžádala životy všech 298 osob na palubě a zanechala trvalou bolest a smutek v srdcích jejich rodin a blízkých. Sestřelení MH17 se stalo jedním z nejhorších incidentů v dějinách civilního letectví a i když za něj soudy vynesly přísné tresty, je nepravděpodobné, že by si je odsouzení někdy odpykali.

Více souvisejících

Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy