Hrozí občanská válka? Francie odhalila děsivé informace, teroristé mají velké plány

Paříž – Teroristické útoky v Paříži z listopadu minulého roku šokovaly Evropu a celý svět, teroristé se ale ani zdaleka nevzdávají. O tom, že Francii i Evropě hrozí postupně se vyvíjející teroristická hrozba, nyní varuje také bruselský server Politico.

Nová taktika teroristů

Server poukazuje na informace, které deník Le Figaro zveřejnil ohledně vyjádření Patricka Calvara, který stojí v čele francouzské hlavní domácí bezpečnostní agentury DGSI. Ten měl o nových taktikách teroristů informovat parlament během uzavřeného slyšení v květnu letošního roku.

Calvar varoval, že hrozba ze strany teroristů Islámského státu (IS) roste a mění se, jelikož teroristé zlepšují své techniky. Zatímco teroristické útoky v Paříži a Bruselu stavěly na útoku sebevražedných atentátníků, kteří útoky nepřežili, nově se teroristé snaží soustředit na mise, při kterých jejich operativci zabiti nebudou.

K tomu mají podle Calvara využívat například bomby v autech a improvizovaná výbušná zařízení, která jsou odpalována na dálku. Díky tomu chtějí být schopni útočit opakovaně a bez vynaložení příliš velkých zdrojů.

Jsme připraveni?

Francie přitom podle serveru na takovéto útoky připravena není. „Nové metody teroristů by byly výzvou pro už tak příliš rozprostřený francouzský bezpečnostní aparát, o kterém parlamentní komise prohlásila, že potřebuje velké reformy kvůli svému selhání při loňských útocích,“ podotýká.

„Jsem přesvědčen, že (teroristé z IS) se vyvinou do fáze bomb v autech a výbušných zařízení, čímž zvýší své schopnosti,“ měl Calvar v rámci slyšení prohlásit. „Nakonec budou posílat komanda, jejichž misí bude organizovat teroristické akce bez toho, aby v jejich průběhu zemřeli. K tomu budou potřebovat výrovce bomb a logický aparát – jinými slovy, usídlit se na našem území a získávat tu potřebné produkty,“ dodal.

Server podotýká, že ke zveřejnění tohoto varování, které bylo proneseno 24. května, došlo krátce po skončení fotbalového šampionátu Euro 2016, který se konal ve Francii a který doprovázela velká bezpečnostní opatření.

„Přijde občanská válka“

Calvar také varuje, že IS nebude spoléhat jen na takzvané „osamělé vlky“ – tedy lidi, kteří jsou skupinou inspirováni, aniž by jí byli nějak řízeni či cvičeni. Varuje, že skupina sice v Sýrii a Iráku přichází o území, ale o to více je nyní odhodlána podnikat velké sofistikované útoky na Západě.

Z útoků ve Francii a Belgii se podle něj teroristé poučili. „Jakmile na naše území vyšlou výrobce bomb, budou schopni vyhnout se obětovaní svých bojovníků a zároveň napáchat maximální škody,“ varoval Calvar.

Největší nebezpečí podle něj představují spící agenti IS – operativci, kteří odešli z Francie, byli v Sýrii nebo Iráku vycvičeni, a nyní jsou zpět ve Francii. Podle Calvara je jejich celkový počet 400-500.

Další útoky jsou podle něj nevyhnutelné. Mohly by navíc mít nepředvídatelné následky. „Jsme na pokraji občanské války. Myslím, že k tomuto střetu dojde. Jeden nebo dva další teroristické útoky a začne to. Takže je naší povinností předvídat a zablokovat jakékoliv skupiny, které by chtěly mezi komunitami rozpoutat boje,“ dodal.

Související

Více souvisejících

Terorismus Islámský stát (IS) Francie

Aktuálně se děje

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijals výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

Karel Čapek a Olga Scheinpflugová s příbuznými a přáteli na Strži v roce 1935

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

včera

včera

včera

včera

včera

Letní počasí

Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní

Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.

včera

včera

Hasiči

Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko

Policisté se takových případů obávali a s ohledem na předpověď počasí před nimi varovali. Přesto v pátek vyjížděly záchranné složky v Praze k případu, kdy v autě navzdory obrovskému horku zůstaly dvě děti. Nezletilí nakonec skončili v péči přivolaných záchranářů. 

včera

Letní noc

Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti

Současná vlna veder je nepříjemná i tím, že se výrazné ochlazení nedostavuje ani v nočních či ranních hodinách. Kromě absolutního teplotního rekordu by mohla být o víkendu zaznamenána i nejteplejší noc v tuzemské historii, naznačil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

včera

včera

včera

26. června 2026 21:42

26. června 2026 20:26

26. června 2026 19:01

Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO

Premiér Andrej Babiš nepotvrdil, že by že ministerstvo zahraničí pod vedením Petra Macinky již oficiálně přihlásilo prezidenta Petra Pavla na nadcházející summit NATO v Ankaře. Předseda vlády na konferenci věnované dopadům sociálních sítí a online prostředí na dětskou populaci pouze uvedl, že předpokládá, že se tak stalo. Tento krok byl přitom časově velmi urgentní, neboť právě pátek představoval nejzazší možný termín pro registraci politických představitelů na toto alianční jednání.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy