Alláhu Akbar, skandovalo se ve Vídni. Turecká komunita je na nohou. Hrozí nepokoje?

Berlín/Vídeň - V Berlíně, stejně jako v Turecku, žije mnoho zastánců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Část z nich uposlechla jeho výzvu a vyšla do ulic na protest proti pokusu o vojenský převrat. Co to říká o německé turecké komunitě?

V reakci na pokus o převrat vyšly v pátek v noci do tureckých ulic desetitisíce příznivců Erdogana. Demonstrace na jeho podporu se však konaly nejen v tureckých městech, jako je Ankara nebo Istanbul, ale i v Berlíně, Hamburku, Stuuugatru nebo Vídni.

Jen před tureckým velvyslanectvím v Berlíně se v sobotu brzy ráno sešly asi tři tisíce Turků. Mezi nimi byl Tahir Sözen. V posledních dvou volbách odevzdal hlas vládnoucí straně AKP tureckého prezidenta Erdogana. Když rebelové oznámili převrat, šel k velvyslanectví, aby protestoval, píše server The Local.

Erdogan má mezi německými Turky velkou podporu

Erol Özkaraca nebyl v noci, kdy došlo k pokusu o převrat, v Berlíně. Byl na cestě na dovolenou v Istanbulu, dostal se tam ve chvíli, kdy vojáci v tancích zablokovali mosty přes úžinu Bospor. Několik hodin tak musel čekat na letišti. Berlíňan s tureckými kořeny Özkaraca je podporovatel sociální demokracie (SPD) a je zapřisáhlý odpůrce politiky Erdogana.

Velká podpora ankarské vlády u Němců tureckého původu mu dělá starosti. Ukázalo se, že mnoho přistěhovalců, a to zejména ve znevýhodněných oblastech, má pocit, jako by do Německa nepatřili, varuje. Podle jeho názoru Erdoganův autoritářský styl vypovídá o sebeúctě těchto osob. A Erdoganovi dává dojem, že je silný státník, který se stará i o turecké státní příslušníky v zahraničí.

„Tito lidé pak myslí, že dělá, co je správné a že všichni ostatní jsou teroristé, myslí si Özkaraca. Naopak Erdoganův zastánce Sözen tento fenomén chápe. „Jsou zde mladí lidé, kteří touží po síle a v případě, že jsou zde na okraji společnosti, hledají tu sílu sílu u Erdogana," vysvětluje.

Většina Turků v Německu dobře integrována.

Nicméně ani to samo o sobě neovlivní fakt, že má Erdogan mezi německými Turky velkou podporu. Politolog Gulistan Gürbey ze Svobodné univerzity v Berlíně vysvětluje, že se i mezi migranty odráží politická situace a polarizace společnosti v Turecku. „Faktem je, že pokud jde o začlenění do vzdělávání, odborné přípravy, zaměstnání, je většina Turků v Německu dobře integrována," říká Gürbey.

A Sözen je jedním z nich. Přijel do Berlína před 42 lety jako dítě školou povinné. Dnes zastupuje Islámské společenství Milli Görüs (IGMG), aktivně se zapojuje do občanských sdružení a spoluzaložil společenství nájemníků. „Zajímá mě turecká a německá politika - proč by v tom měl být rozpor?" ptá Sözen. Mezi berlínskou tureckou komunitou podle svých slov nepozoruje žádné rozdělení nebo radikalizaci. Přiznává ale také, že turecká komunita v Německu vždycky byla „politická".

Dodává, že německá veřejnost má až příliš zjednodušující pohled na puč. „Všechny čtyři turecké politické strany odsoudily pokus o převrat," říká Sözen. „Ve skutečnosti převrat sblížil demokratické síly," dodal.

Úřady se reakce Turklů nebojí

Německé úřady nepovažují silnou reakci tureckých Berlíňanů za zvláštní důvod k obavám. V Turecku narozená senátorka pro integraci Dilek Kolatová (SPD) připomněla, že turecká komunita vždy reagovala na události a konflikty v Turecku. Faktem je, že se komunita po demonstraci před velvyslanectvím rychle vrátila ke každodennímu životu.

Kolatová dodala, že neočekává, že by se nenásilné soužití s tureckou komunitou nějak změnilo. „Turecká komunita žije zde již po 60 let. Většina se nikdy nedopustila násilí," říká senátorka. Odpůrce Erdogana Özkaraca však argumentuje, že nikdo nemůže říci, co se stane teď - rozhodujícím faktorem prý bude, jak se Erdogan zachová. S tím pocítíme eskalaci i tady," říká. „To je prostě dané,"dodal.

Jen řekni a my je zabijeme, skandovali Turci ve Vídni

Český rozhlas informoval, že se demonstrace na Erdoganovu podporu konaly o víkendu i ve Vídni. Akce byla podle rozhlasu zorganizována během několika málo hodin a neobešla se bez výtržností a vypjatých emocí. Celou věc teď musí rakouské vládě vysvětlit i turecký velvyslanec.

Demonstrace se konala na slavném vídeňském bulváru Mariahilferstrasse. Později vyšlo najevo, že dav skandoval kromě Alláhu Akbar také hesla jako „jen řekni a my je zabijeme". 

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Německo Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy