Stockholm - Zatykač na Juliana Assange je platný, potvrdil dnes švédský soud. Zakladatel serveru WikiLeaks je podezřelý ze znásilnění a od roku 2012 se skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.
Stockholmský soud dospěl k závěru, že Assange je stále podezřelý ze znásilnění. Také se domnívá, že hrozí, že se Australan vyhne možnému trestu. Soud tak nevyhověl Assangeovi, který žádal, aby švédská justice upustila od jeho stíhání a aby zatykač z roku 2010 zrušila.
Assange obvinění odmítá, v pozadí kauzy je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.
"Jsme přirozeně zklamáni tím, že se švédské soudy opět rozhodly ignorovat obtížnou životní situaci Juliana Assange," řekl po vynesení verdiktu agentuře AP Assangeův advokát Per Samuelson. "Ignorovaly nebezpečí, že bude vydán k trestnímu stíhání do Spojených států, dodal. Zároveň sdělil, že se jeho mandant proti rozhodnutí odvolá k nejvyššímu soudu.
Švédští prokurátoři tvrdí, že nejsou v kontaktu se svými kolegy v USA. Prohlašují také, že by případné předání Assange do Spojených států vyžadovalo souhlas Británie. Vzhledem k nadstandardním britsko-americkým vztahům lze ovšem předpokládat, že by Londýn s takovým souhlasem příliš neváhal.
Odvolací soud v odůvodnění svého dnešního verdiktu mimo jiné uvedl, že se prokuratura aktivně snaží s vyšetřováním pokročit a dohodla se na výslechu Assange na ekvádorské ambasádě. V jejím zastoupení by ho měli provést ekvádorští prokurátoři 17. října. "To znamená, že v současné době není žádný důvod ke zrušení zatykače. Návrh Juliana Assange v tomto smyslu proto musí být odmítnut," konstatoval soud.
Související
Madura zastupuje u soudu špičkový právník. Proslavil se obhajobou Assange
Assange se po 14 letech vrátil do rodné Austrálie, přivítaly ho zástupy příznivců
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Rubio na MSC vyzval Evropu, aby se připojila k Trumpovu novému světovému řádu
před 2 hodinami
Ostuda v Mnichově: Macinka se na MSC střetl s Clintonovou
před 3 hodinami
Zelenskyj v Mnichově formuloval podmínky, za kterých Ukrajina přistoupí k podpisu mírové dohody
před 4 hodinami
Úleva, pak vystřízlivění. Rubio sklidil za svůj projev vřelý potlesk, Evropa přitom dostala tvrdé ultimátum
před 5 hodinami
Počasí: Zima bude pokračovat i příští týden, hrozí mrazy i sněžení
včera
Epibatidin. Jak funguje neurotoxin, který podle evropských spojenců zabil Navalného?
včera
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
včera
Sikorski: Pro Putina je nepřijatelná existence Ukrajiny jako národa s vlastní historií
včera
Biatlonového sprintu žen se účastnila i Davidová, ale stále se trápí. Vyhrála Norka před Francouzkami
včera
Útoky dokazují, že Putin nemá zájem o mír, tvrdí Frederiksenová. Sánchez je proti jadernému přezbrojování
včera
Trumpova administrativa chce údaje lidí, kteří na sociálních sítích kritizují ICE
včera
Vynález, bez kterého bychom neměli mobily. Telefon dnes slaví 150 let
včera
Biatlon nabídl mužský sprint, Fernstädtová první jízdy. Curleři čekají na první výhru
včera
Počasí: Nové varování meteorologů. Do Česka se vrací pravá zima, hrozí sněhové jazyky
včera
Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
včera
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
včera
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
včera
Finové si zlepšili chuť, Slováci zdolali domácí Italy. Kanada postupuje přímo do čtvrtfinále
včera
České hokejistky vysněnou olympijskou medaili nezískají. Ve čtvrtfinále nestačily na Švédky
včera
„Nevíme, jestli to Rusko myslí vážně.“ Rubio sklidil za projev na MSC potlesk ve stoje
Americký ministr zahraničí Marco Rubio vystoupil na Mnichovské bezpečnostní konferenci s projevem, který se nesl v duchu historické paralely i ostré kritiky poválečného směřování Západu. Rubio připomněl počátky konference v roce 1963, kdy Evropu dělila železná opona a osud západní civilizace visel na vlásku. Podle něj nás tehdy sjednotil společný cíl, za který stálo za to bojovat, ovšem vítězství v této zkoušce nás dovedlo k nebezpečnému sebeklamu.
Zdroj: Libor Novák