Brusel - Americký ministr zahraničí John Kerry během dnešní návštěvy Bruselu prohlásil, že USA budou po brexitu dál podporovat své přátele na obou stranách kanálu La Manche.
Až na jaře rozhovory o britském odchodu začnou, musí být podle Kerryho cílem prokázat, že se pletou ti, kdo prohlašují evropskou vizi za mrtvou. "Je třeba odmítnout tu moudrost, že nastal čas zvednout mezi zeměmi padací mosty," podotkl Kerry.
Demagogové jsou podle něj v poslední době slyšet na obou stranách Atlantického oceánu. "Ale zapomínají, kolikrát v minulosti jsme čelili a překonali podobné či daleko horší zkoušky," prohlásil Kerry.
Podpořil také další jednání o rozsáhlé obchodní dohodě mezi USA a EU známé jako TTIP a zdůraznil, že nebude snižovat vysoké evropské standardy.
Reforma EU je podle Kerryho nutná, ale její rozbití by bylo krátkozraké a nebezpečné. "Ve 21. století nemůžete oddělit obchodní výzvy od bezpečnostních rizik," upozornil Kerry. Také zde je podle něj nejrozumnější reakcí na společné hrozby spolupráce a transatlantické partnerství.
"Transatlantické partnerství není nějaká trofej z minulosti. Je to žijící, dýchající, mnohostranný podnik, který musí každá generace obnovovat," prohlásil americký ministr.
Související
Zvláštní americký zmocněnec John Kerry po třech letech ve funkci končí
Jak zastavit globální změny počasí? COP28 je pro svět poslední šance na zmírnění oteplování, řekl Kerry
John Kerry , EU (Evropská unie) , Brexit
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Mimořádná zpráva Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
před 32 minutami
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
před 1 hodinou
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
před 2 hodinami
Finové si zlepšili chuť, Slováci zdolali domácí Italy. Kanada postupuje přímo do čtvrtfinále
před 2 hodinami
České hokejistky vysněnou olympijskou medaili nezískají. Ve čtvrtfinále nestačily na Švédky
před 3 hodinami
„Nevíme, jestli to Rusko myslí vážně.“ Rubio sklidil za projev na MSC potlesk ve stoje
před 4 hodinami
Macron na MSC: Nastal čas, aby Evropa uvažovala o vlastních jaderných zbraních
před 5 hodinami
Ukrajina mrzne. Proč jsou ruské údery na energetickou síť tak efektivní? V Česku by měly stejný účinek
před 6 hodinami
Cvičení jednotek NATO se zúčastnili i Ukrajinci. Výsledky byly otřesné, dva prapory rozmetali za jediný den
před 8 hodinami
Zimní počasí se znovu chopí otěží. Má sněžit i mrznout
včera
V metru proběhne další víkendová výluka. Lidé budou muset do tramvají
včera
Policie se snaží ztotožnit neznámou ženu. Tělo se našlo v lese u Říčan
včera
Čeští hokejisté ostudu nedopustili. S Francií otočili skóre z 2:3 na 6:3
včera
Benzin v posledních dnech zlevnil. Teď má spolu s naftou opět zdražovat
včera
Pod tlakem je i král Karel. Američané chtějí vyslechnout bývalého prince Andrewa
včera
Muž z jiné planety. Rychlobruslař Jílek získal zlato na deseti kilometrech
včera
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
včera
Janatová se ani ve volné technice neztratila. Medaile se rozdávaly ve snowboardových disciplínách
včera
Potvrzeno. Předpověď počasí slibuje další nadílku, napadne až 15 cm sněhu
včera
Kallasová vyvrátila tvrzení USA. OSN podporuje Radu míru jinak, než Trumpovi lidé tvrdí
Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová vystoupila na hlavní scéně Mnichovské bezpečnostní konference v diskusním panelu po boku saúdskoarabského ministra zahraničí, kolumbijského ministra obrany a amerického velvyslance při OSN Mikea Waltze. Kallasová se ve svém příspěvku shodla s diagnózou německého kancléře Merze, že dosavadní světový řád je u konce. Podle ní byl tento systém vybudován proto, aby předcházel válkám, což se, jak ukazuje současné dění ve světě, zjevně nedaří.
Zdroj: Libor Novák