Berlín - V chemičce společnosti BASF v německém Ludwigshafenu dnes došlo k explozi. Dva mrtví, šest zraněných a další dvě osoby jsou pohřešovány. Příčina výbuchu se vyšetřuje, na místě jsou hasiči.
Exploze továrnou v Porýní-Falci otřásla kolem 11:30 SELČ. Liebelt uvedl, že nejprve začalo hořet jedno z potrubí. "Jak poté došlo k explozi, zatím není jasné," podotkl. V chemičce se běžně překládají hořlavé kapaliny a zkapalněný plyn. Jejich množství ročně dosahuje 2,6 milionu tun.
Televizní záběry z místa ukazovaly plameny šlehající do výše i hustý černý kouř stoupající nad město. Ohrožení ale kouř pro obyvatelstvo ale podle dosavadních měření nepředstavuje. Přesto by lidé měli raději zůstat doma.
Požár, na jehož hašení se podílejí jednotky z širšího okolí, už je podle úřadů pod kontrolou. Celkově je ale situace nadále napjatá, o čemž svědčí i to, že kvůli další pohotovosti byla na několik minut přerušena odpolední tisková konference záchranářů a představitelů chemičky.
Vedle dvou mrtvých a šesti těžce zraněných je také několik osob zraněno lehce.Exploze v Ludwigshafenu není jedinou podobnou situací, kterou musela dnes společnost řešit. Už ráno kolem 08:30 SELČ se při potížích s filtrem v továrně v Lampertheimu, který leží severně od Ludwigshafenu, zranili čtyři zaměstnanci. Ke znečištění ovzduší tam ale podle úřadů nedošlo.
Související
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
Aktuálně se děje
před 32 minutami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 1 hodinou
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 2 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 2 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 3 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 4 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 4 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 5 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 6 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 7 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
Americký ministr obrany Pete Hegseth na brífinku v Pentagonu oznámil, že námořnictvo Spojených států potopilo v Indickém oceánu íránskou válečnou loď. Podle jeho slov se plavidlo nacházelo v mezinárodních vodách a jeho posádka se mylně domnívala, že je tam v bezpečí. Hegseth upřesnil, že loď byla zasažena a poslána ke dnu torpédem, přičemž zdůraznil, že Spojené státy v tomto konfliktu neusilují o „férový boj“.
Zdroj: Libor Novák