Berlín - Skupina 14 evropských států včetně Česka dnes vyzvala k novému začátku v oblasti kontroly konvenčních zbraní. Výzva se týká především vztahu k Rusku. Dokument vyzdvihuje nutnost vrátit se ke strategické stabilitě, zdrženlivosti a předvídatelnosti, aby se omezila vojenská rizika.
Evropské země se v prohlášení hlásí k zásadám mezinárodního práva, státní suverenity, neporušitelnosti státních hranic nebo k právu na vlastní obranou politiku.
"Kvůli řadě událostí z posledních let, které vzbuzují znepokojení a k nimž patří také nelegální anexe Krymu Ruskou federací a následná přetrvávající krize na východě Ukrajiny, panují vážné pochybnosti o budoucnosti spolupráce v oblasti bezpečnosti na našem kontinentu," píše se v textu.
"Jsme přesvědčeni o tom, že nový začátek v oblasti kontroly konvenčního zbrojení je důležitým krokem ke skutečné a účinné spolupráci v oblasti bezpečnosti, který povede k míru a bezpečnosti na našem kontinentu," stojí také v textu, který vyzývá i další státy, aby se k iniciativě připojily. Za hlavní fórum pro budoucí dialog označuje prohlášení Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).
Text výzvy podepsalo 14 států. Vedle Česka a Německa jsou to Slovensko, Rakousko, Belgie, Švýcarsko, Španělsko, Finsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Bulharsko. Rumunsko a Portugalsko nakonec ve skupině nejsou.
Psali jsme: Evropa na dlani? Kaliningrad může být odpalovací rampa Ruska NATO má velký problém. Putin otevřel další frontu, varuje vlivný poradceSmlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě omezuje především počet tanků, těžkého dělostřelectva, bojových letounů a vrtulníků mezi Atlantikem a Uralem. Členské země NATO a Varšavské smlouvy ji podepsaly v listopadu 1990. O devět let později byla smlouva v souvislosti se zrušením Varšavské smlouvy revidována. Rusko v roce 2007 plnění smlouvy pozastavilo, dokud revizi neratifikují státy NATO.
Západní země ale odmítly novou verzi smlouvy ratifikovat, dokud Rusko nedostojí svému slibu z roku 1999 a nestáhne své jednotky z Podněstří, oblasti Moldavska ovládané proruskými separatisty. Rusko se v posledních letech podílelo jen na schůzkách konzultativní skupiny ke smlouvě. I účast na nich ale loni pozastavilo.
Podle německého ministra zahraničí Frank-Waltera Steinmeiera hrozí, že po sporu mezi Moskvou a Západem vypuknou nové závody ve zbrojení. "Ať už jsou současné vztahy s Ruskem jakkoli složité, nepotřebujeme méně, ale více dialogu," uvedl německý ministr v rozhovoru pro Die Welt. "Vyzýváme všechny státy, které nesou odpovědnost za bezpečnost Evropy, aby tuto iniciativu podpořily a připojily se k dialogu o kontrole zbrojení," dodal.
Steinmeier si v červnu vysloužil kritiku za své výroky, v nichž označil vojenské manévry Severoatlantické aliance ve východní Evropě za kontraproduktivní. Cvičení NATO tehdy označil za "řinčení zbraní" a "válečné štváčství".
Související
Putin podepsal zákon o prodloužení odzbrojovací dohody s USA
Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA
odzbrojování , evropa , Rusko
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
před 1 hodinou
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
před 2 hodinami
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 3 hodinami
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 3 hodinami
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 4 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 5 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 5 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 6 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 6 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 7 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 8 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 9 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 10 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
Kriminalisté v úterý vznesli obvinění v případu pátečního útoku v Tanvaldu v Libereckém kraji. Útočníkovi, který skončil ve vazbě, hrozí za dvojnásobný pokus o vraždu až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě