Edinburgh - Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes prohlásila, že Skotsko chce zůstat na jednotném trhu EU a být jejím plnoprávným členem i po brexitu.
"Možnost nezávislosti (Skotska) musí zůstat na stole," prohlásila dnes Sturgeonová. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v reakci na to řekla, že druhé referendum o nezávislosti Skotska by se konat nemělo a že Skotové se jasně vyjádřili v roce 2014, kdy nezávislost odmítli.
Sturgeonová si v dokumentu nazvaném Místo Skotska v Evropě přeje, aby její země zůstala na jednotném trhu EU a v daňové unii EU. A to třeba zvláštními dohodami, jaké mají s unií například Faerské ostrovy a Normanské ostrovy.
Skotská premiérka také požaduje, aby Skotsko získalo větší pravomoci s cílem své zájmy dobře hájit. Zdůraznila, že je hlavně třeba převést nové pravomoci z britského na skotský parlament, a to i v otázkách imigrace, vývozů a dovozů. To podle premiérky umožní, aby Skotsko mohlo mít po brexitu vlastní vztah s EU.
Úřad britské premiérky upřesnil, že vláda má jednat o návrzích Skotska v lednu. Britský ministr financí Philip Hammond ale začátkem měsíce řekl, že je nerealistické, aby nějaká část Spojeného království jako Skotsko získala v očekávané dohodě Británie-EU o brexitu zvláštní podmínky.
Související
Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí
Šok a stres. Sturgeonová se po propuštění vyjádřila, vyšetřování pokračuje
Nicola Sturgeonová (šéfka skotské SNP) , Skotsko , Brexit
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
před 2 hodinami
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
před 4 hodinami
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
před 5 hodinami
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
před 6 hodinami
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
před 7 hodinami
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
před 9 hodinami
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
před 10 hodinami
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
před 11 hodinami
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
před 13 hodinami
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
včera
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
včera
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
včera
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
včera
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
včera
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
včera
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
včera
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
včera
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
včera
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
Páteční schůzka na Pražském hradě začala pro premiéra Andreje Babiše drobným napomenutím. Předseda vlády totiž na jednání s prezidentem Petrem Pavlem dorazil o patnáct minut později, než bylo domluveno. Prezident na zpoždění upozornil hned při přivítání, na což premiér reagoval pouze stručnou poznámkou, že mu to časově nevyšlo, aniž by se za pozdní příchod omluvil.
Zdroj: Libor Novák