Londýn – Londýn a spolu s ním i celá Velká Británie se vzpamatovávají ze šoku, který způsobil dnešní tok u budovy britského parlamentu. Média mezitím přináší slova očitých svědků, kteří byli nedaleko místa útoku.
Útok způsobil velký zmatek. Se zákazníky na sedačkách se zastavila turistická atrakce známá jako Londýnské oko, premiérku Theresu Mayovou převezli z parlamentu do Downing Street. Svědci, kteří viděli útočníka s nožem, byli v šoku. Londýnská pohotovostní služba vyslala na místo mnoho vozů a vyzvala občany, aby žádali o sanitky jenom v případech skutečně naléhavé situace.
„Právě jsme mířili k nádraží, když se ozvala rána a chlap nebo někdo narazil autem do chodců. Leželi tam a dav lidí se valil za roh branami proti Big Benu. Vedle mého ramene se objevil muž s velkým nožem a začal bodat do policisty. Nic podobného jsem nikdy neviděl, prostě tomu nemohou uvěřit," řekl svědek Rick Longley agentuře AP.
When a photo says a thousands words..#London #LondonAttack pic.twitter.com/M7MUdvqieK
— Tennessee (@TEN_GOP) 22. března 2017
Svědkyně Jayne Wilkinsonová popsisuje, jak právě fotografovala Big Ben, když se všichni dali do běhu. „My jsme ve vzdálenosti 20 metrů uviděli asi čtyřicetiletého muže s nožem. Pak jsme uslyšeli tři výstřely. Přeběhli jsme ulici a viděli na zemi muže ležícího v krvi," řekla.
Zaměstnanec parlamentu pak agentuře AFP řekl, že jasně slyšel výstřely a viděl na zemi padat někoho v černém oblečení. „Myslím, že to byl policista," vysvětlil.
Když útočník smetl několik chodců, z Westminsterského mostu prchaly desítky lidí. Auto vyjelo na chodník ve snaze chodce porazit, takže někteří skákali do vody. Na mostě zůstalo ležet několik těl. Steve Voake, který byl na mostě, viděl na zemi dva lidi a jednoho člověka ve vodě.
V tu chvíli jel Londýňan Matt Haikin po mostě a viděl auto, které vyjelo ze silnice na chodník. „Všiml jsem si, že vedle leželo tělo a bylo tam hodně krve a kolem stáli lidé. Zakrátko jsem uslyšel výstřely, takže bylo jasné, že nejde o nehodu, ale že se děje něco jiného," řekl. Když se přesunul k Westminsterskému paláci, viděl lidi v uniformách a několik těl na zemi. Jestli šlo o zraněné, nebo lidi, kteří si jen na pokyn policie lehli, nevěděl.
Richard Tice stanici Sky News řekl, že na mostě zůstalo osm až deset ležících těl. „Auto jelo po chodníku a sráželo lidi," sdělil.
Woman pulled from River Thames alive but with injuries following Parliament attack, says Port of London Authority https://t.co/Xxi0uLOqBs pic.twitter.com/wB50vryGhk
— CNN Breaking News (@cnnbrk) 22. března 2017
Svědkem incidentu byl i bývalý polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který jel po mostě v taxi. Na twitter umístil video se záběry na ležící lidi sražené autem. „Myslel jsem si, že šlo o nehodu, a pak jsem přes okénko taxi viděl někoho ležícího v bolesti na zemi. Když jsem uviděl druhého, začal jsem natáčet, spatřil jsem další tři ležící, jeden těžce krvácel," sdělil Sikorski BBC.
Auto pokračovalo k parlamentu, dokud nenarazilo do železného plotu. Řidič pak vyskočil a podle některých svědků měl v ruce nůž, podle jiných mačetu.
Poslanec Adam Holloway viděl lidi prchat a rychle přeběhl do své kanceláře v parlamentu, aby byl se svým personálem. „Mnoho z nás je teď zavřeno společně s našimi zaměstnanci," sdělil. Pokyn zůstat ve svých kancelářích dostali i novináři pracující v parlamentu.
Související
Děsivý útok u britského parlamentu: Súdánec najížděl do lidí, dostal doživotí
Co je vlastně terorismus? Už ani na tom se odborníci neshodnou
teroristický útok před Westminsterským palácem v Londýně (22. března 2017) , Londýn , Velká Británie , Terorismus
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Kanada požaduje, aby se bývalý princ Andrew nemohl stát králem
před 1 hodinou
Ruský útok na ukrajinský Charkov má 10 obětí. Zemřelo i dítě
před 2 hodinami
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
před 3 hodinami
Takový vůz nechcete vidět havarovat. U Kunžaku bourala legendární Tatra
před 3 hodinami
Rusko možná poskytuje informace Íránu. Víme, kdo s kým mluví, reagoval Hegseth
před 4 hodinami
Policie obvinila muže z vraždy družky v Karlových Varech
před 5 hodinami
Írán se chová špatně a bude opět tvrdě zasažen, vzkazuje Trump
před 6 hodinami
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
před 7 hodinami
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
před 7 hodinami
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
před 8 hodinami
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
před 9 hodinami
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
před 10 hodinami
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 11 hodinami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
Historií jsou odvety play-off měly Evropské i Konferenční ligy. V obou soutěžích měl český fotbal své zástupce, přičemž o osmifinále EL bojovala dosud neporažená Viktoria Plzeň, o osmifinále EKL zase pro změnu hrála Olomouc. Přestože větší pravděpodobnost postupu u většiny českých fanoušků mohla mít vzhledem k její dosavadní sérii neporazitelnosti Plzeň, naopak právě ona tuto svou šňůru přetrhla, když v odvetě s Panathinaikosem Atény prohrála na penalty. To olomouckému postupu do osmifinále se možná nevěřilo, přesto Hanáci svůj největší klubový úspěch přetavili ve skutečnost, když i s notnou dávkou štěstí porazili švýcarské Lausanne na jeho umělém trávníku 2:1.
Zdroj: David Holub