Řím - Papež František včera večer pokřtil v Bazilice svatého Petra ve Vatikánu 11 lidí z různých částí světa. Byla mezi nimi i Taťána Čempelová z Dětmarovic na Karvinsku, která se tak stala první Češkou v novodobé historii pokřtěnou hlavou katolické církve.
Křest byl součástí velikonoční vigilie, při níž si křesťané připomínají noc, kdy podle tradice vstal z mrtvých Ježíš Kristus. Celá velikonoční vigilie začala bohoslužbou světla, při níž papež rozsvítil velikonoční svíci (paškál).
Tato velká svíce, která symbolizuje vzkříšení Krista, se pak nesla ztemnělou bazilikou a věřící si od ní zapalovali vlastní svíce. Poté se konala bohoslužba slova, během níž se četly v různých jazycích úryvky z bible. Uprostřed této bohoslužby slova se znovu rozezněly zvony, které utichly ve velikonoční čtvrtek.
Poté následovala křestní bohoslužba, během níž se nejprve světila křestní voda a pak se konal samotný křest. Pokřtěno papežem bylo 11 osob, včetně dvou dětí. Podle agentury APA pocházejí tito lidé z Itálie, Španělska, ČR, USA, Albánie, Malty, Malajsie a Číny.
Papež během více než dvouhodinové velikonoční vigilie opět připomněl i bolest migrantů a lidí bez domova. Jejich lidská důstojnost je podle Františka "přibíjena na kříž" každý den skrze nespravedlnost a korupci. Papež ale také vyzval všechny věřící, aby neztráceli naději. Tu podle něj symbolizuje právě Kristovo vzkříšení.
Související
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Není kam utéct. Na palubě vědecké lodi se šíří smrtelný virus
před 1 hodinou
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
Druhým dnem pokračuje v Národním parku České Švýcarsko boj s rozsáhlým lesním požárem. Hasiči povolali posily z okolních krajů, do akce se v neděli zapojí až sedm vrtulníků. V Česku nadále platí varování meteorologů před rizikem vzniku a šíření požárů.
Zdroj: Jan Hrabě