Praha/Berlín – Průměrný Čech vypije za rok asi 140 litrů piva. Spotřeba zlatavého moku u nás je sice stabilní, lidé ale stále více dávají přednost lahvovému pivu doma před točeným pivem v hospodě. A to i přesto, že cena piva je v Česku v porovnání se světem velmi nízká.
Analytici Deutsche Bank shromáždili údaje o cenách různých služeb pro svou nedávnou zprávu pro klienty. Mezi nimi jsou zahrnuty i ceny piva (500 ml nebo 1 pinta) za rok 2017 v místech, kde žijí a pracují větší skupiny Němců.
Z těchto dat vyplývá, že pivo je nejlevnější v Praze (v přepočtu asi 1.30 dolaru), Johannesburg (1,70 dolaru), a Lisabonu (2 dolary). Na druhou stranu nejvíce za pivo zaplatí lidé v norském Oslu Norsko (9.90 dolaru), Singapuru (9,00 dolarů) a Hongkongu (7,70 dolarů).
Celá tabulka je dostupná zdeCo se týče amerických měst, nejdražší je New York City, kde pivo v průměru stojí 7,40 dolarů. Na paty mu ale šlape Boston s 7,20 dolary, píš server Bussines Insider.
Podíl piva, které Češi pijí v hospodách či restauracích, klesl na rekordně nízkou úroveň 38 procent. Ukazují to údaje z loňského průzkumu Českého svazu pivovarů a sladoven, který každoročně připravuje společně s Centrem pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR.
Zatímco v roce 2014 a 2015 připadalo na spotřebu mimo hospody či restaurace necelých 60 procent, v roce 2016 už se podíl piva vypitého doma zvýšil na 62 procent.
Související
BBC: Česko učí zbytek světa pít pivo. Zavedlo novou formu pivní diplomacie
Jakou má pivo ve skutečnosti trvanlivost? Experti našli odpověď
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 1 hodinou
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
Jak slibovala předpověď, letní počasí během prvního květnového víkendu předčasně dorazilo do Česka. Už v sobotu překročila maxima hranici 25 stupňů. Podle meteorologů má být dnes ještě o několik stupňů tepleji.
Zdroj: Jan Hrabě