Brusel - Česká republika je jednou z 20 zemí, které odsouhlasili Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO), který se má zabývat podvody s unijními fondy. Úřad byl navržen už v roce 2000, ale jeho zavedení pozdržela dlouholetá, náročná diskuze o možném zasahování EU do vnitrostátních systémů trestního soudnictví. Některé státy právě z těchto důvodů odmítly participovat. Magazín Politico uvádí Jourovou jako největší zastánkyni tohoto návrhu.
Jourová neskrývá své nadšení z toho, že se podařilo po letech jednání pro EPPO získat dvacítku zemí: Belgii, Bulharsko, Česko, Chorvatsko, Estonsko, Finsko, Francii, Itálii, Kypr, Litvu, Lotyšsko, Lucembursko, Německo, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko. Nizozemsko, Švédsko, Malta, Maďarsko a Polsko se nezúčastní. Spojené království, Irsko a Dánsko mají automatickou výjimku z iniciativ EU v oblasti justice.
Poláci se obávají, že tento nový úřad je prvním krokem směrem k federalizaci trestního soudnictví. Jourová to ale odmítá s tím, že evropský veřejný žalobce bude mít omezené pravomoci. Česká europoslankyně navrhuje, aby státy, které odmítly potvrdil tento nový úřad, neměly nárok na fondy soudržnosti , které mají hodnotu 63,4 miliardy EUR na činnosti týkající se životního prostředí a transevropských dopravních sítí.
"Nejsou to jen peníze, které jsou v sázce, je to důvěra daňových poplatníků," řekla Jourová. "Je velmi logické, aby státy, které chtějí další masivní finanční injekce, podléhaly [státnímu zástupci]."
Pokud chcete peníze EU, musíte se podrobit jurisdikci nového evropského státního zástupce - to je poselství české komisařky pro spravedlnost Věry Jourové, hodnotí její návrh Politico.
Související
Jourová skončí v hnutí ANO a pro tuto chvíli i v aktivní politice
EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová
Věra Jourová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
před 1 hodinou
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
před 2 hodinami
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
před 2 hodinami
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
před 3 hodinami
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
před 4 hodinami
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
před 5 hodinami
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
před 6 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
před 6 hodinami
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
před 7 hodinami
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
před 8 hodinami
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
před 9 hodinami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 9 hodinami
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 9 hodinami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 10 hodinami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 11 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 11 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 13 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
Je to už deset let, co se obchody začaly během některých státních svátků ze zákona uzavírat. Od prvního momentu se našli kritici takové regulace. Dnes je najdeme i mezi poslanci. Jedna ze sněmovních stran chce navrhnout, aby otevírací doba byla opět zcela v gesci samotných podnikatelů.
Zdroj: Jan Hrabě