Berlín - Za hořký den pro německou sociální demokracii označil dnešek předseda strany Martin Schulz, který přiznal porážku SPD v parlamentních volbách.
"Dnešek je těžkým a hořkým dnem pro německou sociální demokracii," řekl Schulz po oznámení odhadů výsledků v centrále SPD v Berlíně. Sociální demokracie podle něj nedosáhla vytyčených volebních cílů. Pokud se odhady potvrdí, půjde se zhruba 20 procenty získaných hlasů o nejhorší výsledek SPD v dějinách spolkové republiky od roku 1949.
Vstup protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Schulz označil za přelom. SPD je podle něj "baštou demokracie", která bude bojovat proti projevům rasismu v parlamentu.
Vedení německé sociální demokracie (SPD), která doposud vládla v koalici s unií konzervativních stran CDU/CSU, se po oznámení odhadu výsledků dnešních parlamentních voleb rozhodlo pro odchod do opozice. Uvedl to dosavadní předseda parlamentní frakce SPD Thomas Oppermann.
Předseda frakce CDU/CSU uvedl, že konzervativní unie dosáhla svého volebního cíle. Ve volebním štábu protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) vypukl po oznámení odhadů jásot.
Za "hořkou porážku", která je jasným odmítnutím pokračování velké koalice, označil ve vysílání televize ARD Oppermann odhad výsledků voleb do Spolkového sněmu. Neznám nikoho ve straně, kdo by chtěl po tomto výsledku pokračovat ve velké koalici, dodal.
"Končí pro nás dnes velká koalice," řekla také místopředsedkyně SPD Manuela Schwesigová. Podle agentury DPA se vedení SPD v čele s Martinem Schulzem rozhodlo pro odchod do opozice při jednání na dálku krátce po oznámení předpovědi výsledků. Oppermann i Schwesigová se vyslovili pro to, aby Martin Schulz zůstal předsedou strany.
Související
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
Německo varuje: Rusko by mohlo zaútočit na NATO už v roce 2029
Německo , Volby v Německu , Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rostoucí ceny online reklamy nutí malé podniky hledat alternativy. Tisk plakátů se vrací do hry
před 1 hodinou
Evropští lídři kvůli Ukrajině volali Trumpovi. Zelenskyj chystá jednání s Koalicí ochotných
před 2 hodinami
Rusové chystali druhé 11. září, do letadel chtěli umístit bomby, zjistili zpravodajci
před 3 hodinami
Česko a další státy EU požadují kvůli migraci omezení zákonů o lidských právech
před 3 hodinami
Machadová uprchla z Venezuely. Míří do Osla, kde měla převzít Nobelovu cenu
před 4 hodinami
Fiala je přesvědčen, že Česko předává Babišovi ve skvělé kondici
před 5 hodinami
Trump rozhodl. Američané přitvrdí proti obyčejným turistům
před 5 hodinami
Důchody vyplácené poštou od ledna zdraží. Existuje možnost, jak ušetřit
před 6 hodinami
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
před 7 hodinami
Nejočekávanější předpověď v roce. Meteorologové naznačili, jak bude o Vánocích
před 8 hodinami
V případu vraždy na ulici v Brně padlo obvinění. Muži hrozí až 20 let
před 8 hodinami
NATO se musí vzpamatovat jako celek. Adaptace na boj s teroristy už nestačí
před 9 hodinami
Piráti zřejmě nezmění kurz. Hřib bude v lednu obhajovat funkci
před 9 hodinami
Studenti v Ústí zburcovali policii. Obavy z útoku ve škole se nepotvrdily
před 10 hodinami
Na Ukrajině mohou být do tří měsíců volby, Zelenskyj není proti
před 12 hodinami
Počasí může ještě dnes trhat rekordy, pak se ochladí
včera
FT: USA daly Zelenskému na přijetí mírového plánu ultimátum. Ukrajina pošle Bílému domu odpověď ve středu
včera
Novinář měl neomezený přístup k Zelenskému. Teď vysvětlil jeho strategii při jednání i otřes po pádu Jermaka
včera
„Antiukrajinské body byly odstraněny.“ Zelenskyj posílá do USA revidovaný mírový plán
včera
Evropská unie se rázně vymezila proti tvrdé kritice Donalda Trumpa
Evropská unie se v úterý ohradila proti ostré kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který označil Evropu za „rozkládající se“ uskupení zemí vedené „slabými“ lídry. Trump v rozhovoru pro podcast The Conversation serveru Politico prohlásil, že Evropa je špatně řízená a nezvládá regulovat migraci. „Myslím, že jsou slabí. Myslím, že nevědí, co dělat. Evropa neví, co dělat,“ řekl americký prezident o evropských premiérech a prezidentech.
Zdroj: Libor Novák