Seehofer: Německo truchlí kvůli úmrtí Jiřího Dienstbiera

Berlín - Německo truchlí kvůli úmrtí Jiřího Dienstbiera. Bavorský premiér Horst Seehofer prohlásil, že Dienstbier bude mít "trvalé místo v našich srdcích" a v historii ČR a Německa, informuje v neděli server deníku Augsburger Allgemeine.

"Navždy má místo ve společné historii obou zemí a také v našich srdcích," prohlásil Seehofer.

Němci si v souvislosti s úmrtím Dienstbiera připomínají události z prosince roku 1989. Dienstbier, který tehdy zastával funkci ministra zahraničí, mezi obcemi Waidhaus a Nové Domky u Rozvadova společně s německým protějškem Hansem-Dietrichem Genscherem symbolicky přestřihl železnou oponu – plot tvořící hranici obou zemí.

"Pro oba to tehdy bylo jen jednoduché přestřihnutí, pro svobodu lidí to ale byl velký čin," řekl starosta Waidhausu Anton Schwarzemeier.

V roce 1999 se Genscher a Dienstbier opět u Waidhausu sešli, aby si historický okamžik přestřižení bariéry připomněli. "Jde o cestu ke svobodě," řekl tehdy Dienstbier po opětovném přestřižení ostnatých drátů.

Genscher byl podle vlastních slov úmrtím Dienstbiera hluboce zasažen. "S odchodem Jiřího Dienstbiera jsem ztratil velkého přítele. Nejen Česká republika, ale celá Evropa je s jeho odchodem chudší," řekl Genscher deníku Die Welt.

Senátor Jiří Dienstbier (za ČSSD) zemřel v sobotu ve věku 73 let. Dopoledne podlehl delší nemoci na radiologicko-onkologickém oddělení pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

V letech 1989 až 1992 byl Dienstbier ministrem zahraničí a místopředsedou federální vlády. Od roku 2008 byl senátorem za volební obvod Kladno.

Související

Více souvisejících

Německo Jiří Dienstbier

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanci o manželství pro všechny zatím nehlasovali. Pavel podpořil narovnání práv

Poslanci se ve středu dopoledne nedostali k hlasování o tzv. manželství pro všechny. Ve schvalování novely, která by umožnila uzavřít manželství i stejnopohlavním párům, by se mělo pokračovat v odpoledních hodinách.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy