Vídeň - Bývalý rakouský vicekancléř Erhard Busek (76) se domnívá, že arogance starších členů Evropské unie vůči střední Evropě je důvodem hrozícího rozdělení Evropy na východní a západní. V otázce postoje k uprchlíkům Busek lituje toho, že se nehovoří o příčinách a EU údajně chybí strategie.
Busekovi dnes vychází kniha s názvem Mitteleuropa Revisited (Střední Evropa v novém provedení), kterou napsal ve spolupráci s ředitelem vídeňské Diplomatické akademie Emilem Brixem.
"Západoevropané jsou vlastně na cestě k rozdělení Evropy," řekl Busek. Mnoho z toho, co se děje v takzvaných visegrádských státech - tedy Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v Česku - je podle představitele liberálního proudu v ÖVP politováníhodné, ale pochopitelné.
"Vždyť nikdo k visegrádským státům nepřišel a nediskutoval s nimi," tvrdí Budek. Místo toho jim prý byly zasílány dopisy s výtkami, co všechno dělají špatně. Překonání následků komunismu potřebuje čas, což starší členové EU "zcela podcenili" a nestaraly se o to, jaký je tam opravdový stav věcí, postěžoval si Busek, který je nyní šéfem Ústavu pro podunajský prostor a střední Evropu (IDM).
Rozhodující osobnosti v Evropské unii podle Buseka nevyvodili správné důsledky z rozšíření EU o bývalé komunistické státy. Důležité funkce v Evropské unii obsazují jen Západoevropané a chybí snaha vyhledávat středoevropské osobnosti. Předseda Evropské rady Donald Tusk plní pouze funkci "alibi", domnívá se Busek. Kromě toho se prý v Evropské unii nevěnuje dostatečná pozornost východoevropským jazykům.
Také Rakousko si těchto zemí podle Buseka všímá méně než ještě před 30 lety a tradiční funkci mostu mezi východem a západem plní stále méně. "Vždyť u nás je už senzací, když nová ministryně zahraničí jede osobním vlakem do Bratislavy. Přitom by to měla být samozřejmost," poznamenal Busek s poukazem na nedávnou první zahraniční cestu šéfky rakouské diplomacie Karin Kneisslové.
Kladně vnímá Busek skutečnost, že zemím západního Balkánu byl předběžně přislíben vstup do EU v roce 2025, ale i v tomto ohledu mu chybí "konzistentní představa".
"Nevyhneme se otázce Afriky," upozornil Busek. Zatímco Číňané podle něj ukazují silný zájem o černý kontinent, evropská odpovědnost nesahá ani po Libyi. Posílena musí být pomoc při rozvoji funkčních států nebo spolupráce v oblasti školství, dodal Busek.
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 1 hodinou
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 2 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 3 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 4 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 5 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 7 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 8 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
Americký prezident Donald Trump nařídil útok proti islámským teroristům v Nigérii, kterým již dříve pohrozil odvetou za vraždění křesťanů v této africké zemi. Nigerijští představitelé potvrdili, že na koordinaci úderů spolupracovali s Washingtonem.
Zdroj: Lucie Podzimková