Barcelona - Zástupkyně organizace Amnesty International (AI) označila dva katalánské separatistické aktivisty Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta za "vězně svědomí" a vyzvala k jejich okamžitému propuštění z vazby.
Adriana Ribasová to řekla dnes médiím v Barceloně po jednání s předsedou katalánského parlamentu Rogerem Torrentem. Informoval o tom deník La Vanguardia.
"Jsme znepokojeni útokem na svobodu slova a žádáme jejich okamžité propuštění z vazby a stažení obvinění," řekla dnes Ribasová, která je koordinátorkou AI v Katalánsku.
Na otázku, zda AI považuje za "vězně svědomí" i dva uvězněné ministry katalánské vlády, kterou Madrid v říjnu sesadil, Ribasová odpověděla vyhýbavě. Případ Oriola Junquerase a Joaquima Forna, kteří jsou ve vazbě od začátku listopadu, AI podle Ribasové sleduje a doufá, že budou zaručena jejich základní práva.
Související
Amnesty International vyzvala EU, aby zakročila proti Izraeli
Amnesty: Trestání obyvatel Gazy je válečný zločin. OSN shání pro Gazu 300 milionů, WHO lékařskou pomoc
Aktuálně se děje
před 36 minutami
USA zasáhly korunní klenot Íránu. Podnikly masivní nálety na ostrov Charg
před 55 minutami
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
před 2 hodinami
Teherán označil Ukrajinu za „legitimní válečný cíl“ pro íránské síly
před 3 hodinami
Írán umožnil indickým lodím přeplout přes Hormuzský průliv
před 4 hodinami
Ukrajinu nepotřebujeme, USA vědí o dronech více než kdo jiný, jsme nejlepší na světě, prohlásil Trump
před 6 hodinami
Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí
před 7 hodinami
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
před 8 hodinami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 10 hodinami
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
Evropská unie hodlá přehodnotit bezpečnost svých dodávek ropy a plynu, pokud by blokáda Hormuzského průlivu trvala delší dobu. Vyplynulo to z jednání koordinačních skupin pro ropu a plyn, která proběhla ve čtvrtek. Ačkoliv unijní představitelé zatím nevidí bezprostřední ohrožení dodávek, omezování námořní dopravy v tomto klíčovém uzlu vyvolává značnou nejistotu na světových trzích. Mezi tím americký prezident Donald Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a průlivem proplouvaly i přes pokračující íránské útoky.
Zdroj: Libor Novák