Britská premiérka Theresa Mayová se na poslední chvíli snaží zachránit svůj plán pro odchod Británie z Evropské unie. O víkendu narazila vyjednávání na další překážky v Bruselu i uvnitř britské vlády a řada místních médií nyní dává premiérce na uzavření "rozvodové" dohody čas do úterka. Podle webu Politico by i přes hromadící se negativní signály nebylo příliš překvapivé, kdyby nakonec v nejbližších dnech ve vyjednáváních nastal rychlý průlom.
Britská vláda měla podle některých médií návrh dohody o vystoupení projednávat dnes na mimořádné schůzi. Web Independent ale v neděli večer napsal, že Mayová musela zasedání odložit, když "důrazný odpor v její vládě i v Bruselu" začal ohrožovat výsledek celého snažení.
Pozornost se tak přesouvá na pravidelnou schůzi vlády, která je na programu v úterý. Independent s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj varuje, že ani poté by obrysy dohody s EU nemusely být ujednané, což by dále snižovalo šance na uspořádání mimořádného unijního summitu pro její schválení. Mluvčí premiérky Mayové dnes uvedl, že kabinet bude o brexitu debatovat, až když vyjednávání v Bruselu přinese výsledky.
V neděli se rozhovory s unijními vyjednavači protáhly až do nočních hodin a jednalo se i dnes dopoledne, přičemž hlavním tématem zůstává podoba "pojistky", jejímž cílem je odvrátit obnovení klasické hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Ve hře je nyní i možnost, že by v případě potřeby po přechodném období zůstala v evropské celní unii celá Británie, nikoli jen Severní Irsko. Deník Financial Times však dnes informoval, že Brusel za přijetí tohoto návrhu požaduje od Londýna dodržování přísných požadavků například ohledně ochrany životního prostředí.
"Tlačí a tlačí úplně ve všem," komentoval vývoj nejmenovaný britský vládní poradce, který je prý ve světle nových požadavků čím dál pesimističtější ohledně úspěchu vyjednávání. Případné ústupky britské vlády by jistě opět pobouřily poslance Konzervativní strany požadující co nejvýraznější odloučení Británie od EU.
S kritikou o víkendu přišla i Andrea Leadsomová, která v britské Dolní sněmovně domlouvá vládní záležitosti. Británie podle ní nemůže být proti své vůli vázána irskou pojistkou a měla by mít možnost jednostranně od opatření odstoupit. Podpořila tak předchozí výzvu ministra pro mezinárodní obchod Liama Foxe, EU však takovýto scénář jasně odmítá.
Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové jsou nyní dva členové britského kabinetu přesvědčeni, že plán Mayové na odchod z EU nemá v parlamentu šanci na úspěch. Se stejným tvrzením dnes přišla konzervativní poslankyně a bývalá ministryně školství Justine Greeningová. Podle ní by zároveň zákonodárci pravděpodobně nepřijali vystoupení z EU bez dohody. Následovat by prý mělo další referendum, v němž by Britové mohli hlasovat i pro setrvání v Unii.
I přes veškeré překážky, které se v posledních dnech objevily, by ale podle Politico neměla být veřejnost příliš překvapená, kdyby Londýn a Brusel rychle dosáhli kompromisu. "Je důležité pamatovat na to, že premiérka nyní opravdu nemá na co čekat... Pakliže by byla dohoda odsunuta na prosincový summit EU nebo ještě dál, britská vláda i britské podniky by se musely začít vážně připravovat na scénář bez dohody," konstatuje web.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , EU (Evropská unie) , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák